RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Do niedawna na sztandarach „konsTYtucJA”. Platforma odtrąbiła polexit po wyroku TK

Opozycja komentuje wyrok TK (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Opozycja komentuje wyrok TK (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Radosław Sikorski nazywa prezes Trybunału Konstytucyjnego „kucharką Kaczyńskiego”, Rafał Trzaskowski wieszczy polexit, a rzecznik PO Jan Grabiec stwierdza, że Polska już „jest poza Unią” – to tylko garstka komentarzy liderów Platformy Obywatelskiej po czwartkowym wyroku TK. Jeszcze niedawno politycy tego ugrupowania protestowali z transparentami z napisem „Konstytucja”. Dziś są oburzeni, gdy TK orzekł, że Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa unijnego.

„Pilne!”. Zobacz, co w 2005 r. sędziowie mówili o konstytucji RP i prawie UE

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Mateusza Morawieckiego przepisy Traktatu o UE, w rozumieniu...

zobacz więcej

Politycy PO komentują w internecie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy: sędziowie uznali, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Wyrok TK. Identyczne orzeczenie zapadło już wcześniej


Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Co istotne – i co wskazywał także sędzia sprawozdawca w uzasadnieniu TK – to podtrzymanie wcześniejszej linii orzeczniczej, zapoczątkowanej m.in. wyrokiem Trybunału z 2005 roku, gdy przewodniczącym składu był Marek Safjan – autorytet posłów opozycji, a dziś sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także: „Wojna trybunałów”. Jak spór między prawem UE i krajowym rozstrzygały inne państwa?

PO jednym chórem: Polexit


Wyrok krytykował zaproszony do rozmowy w stacji TVN europoseł PO Radosław Sikorski. – Kucharka Kaczyńskiego orzekła, że sędziowie w Polsce mają być tak niezawiśli jak ona. Chaos w sądownictwie już mamy, pieniądze z Unii nie idą, możemy je stracić i niewątpliwie obecna władza uczyniła krok ku polexitowi – mówił były szef MSZ. Opinię powtórzył także w mediach społecznościowych – to tam pojawiło się najwięcej komentarzy polityków jego partii, w podobnym zresztą tonie.

„Trudno sobie wyobrazić poważniejsze naruszenie zobowiązań państwa członkowskiego niż orzeczenie pseudotrybunału pod dyktando Kaczyńskiego” – komentuje w facebookowym wpisie prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.


W odpowiedzi europoseł Patryk Jaki opublikował pod jego postem art. 8 konstytucji, który brzmi: „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej”. „Niesamowite. Wystarczy przyznać, że nasza Polska jest ważniejsza, ma być traktowana tak jak inne państwa i to Polacy mają decydować, kto w ich imieniu podejmuje decyzje, a już duża część »polskich« polityków, dziennikarzy, naukowców jest oburzona” – konstatuje europoseł PiS.

„Spełnia się marzenie Jarosława Kaczyńskiego o Polsce poza UE” – czytamy we wpisie byłej kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z kolei niedawny lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka jeszcze przed wyrokiem stwierdził, że „nieuznawanie wyroków TSUE to faktyczna droga do polexitu”. Warto przy tym zauważyć, że ignorowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE to nierzadka praktyka wśród czołowych państw Wspólnoty – o czym szerzej pisaliśmy w tym artykule. Teraz Budka komentuje, że „na Nowogrodzkiej włączono dziś odliczanie do polexitu”. Zobacz także: Polska, Niemcy i Francja nie uznały wyroków TSUE. Kary tylko dla Polski

Podobnych wpisów jest więcej: Zobacz takze: Profesor prawa komentuje wyrok TK

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej