RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych: Walczymy o bezpieczną przyszłość

– Żyjemy w tym szczęśliwym okresie, w którym perspektywy polskiej gospodarki są bardzo dobre na najbliższe 10-20 lat. Ważne, żeby kraj się rozwijał w tempie około 5 proc. rocznie - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Wyjaśnił też motywy podniesienia stóp procentowych przez RPP. – Jest bardzo duża, prawie trzy razy większa niż ta, którą w listopadzie przewidywał rynek, nie obniży bieżącej inflacji, ma nie dopuścić do utrzymania się podwyższonej inflacji w średnim okresie, nie musi być początkiem serii podwyżek – powiedział Glapiński. Zaznaczył, że teraz NBP będzie się przyglądać dłuższy czas, jaki jest efekt tej podwyżki.

Prezes NBP wnioskuje o zakup kolejnych 100 ton złota [WIDEO]

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował we wtorek, że zwrócił się do zarządu Narodowego Banku Polskiego o zgodę na zakup kolejnych 100 ton złota w...

zobacz więcej

Prezes NBP tłumaczył, że celem podwyżki stóp procentowych przez RPP jest  m.in. niedopuszczenie do utrwalenia wysokiej inflacji w przyszłości. – Będziemy obserwować, jaki jest efekt podwyżki stop procentowych i w swoim czasie podejmować stosowne decyzje – powiedział Adam Glapiński.

Zaznaczył, że NBP jest odpowiedzialny za to, by wzrost gospodarczy w Polsce był stabilny i zrównoważony. – Zależy nam na tym, żeby w ciągu 20 lat stać się krajem zamożnym, bogatym, gdzie rodziny będą żyły naprawdę na wysokim poziomie, takim jak na Zachodzie – powiedział.

Wskazał jednak, że utrudnień jest dużo, a jednym z nich jest  czekające nas przekształcenie energetyczne. 

Czy będą kolejne podwyżki stóp? 


Glapiński dodał, że chce również uprzedzić pytania, czy  środowa decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych była działaniem jednorazowym, czy początkiem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.  

– Przypominam, że nasze komunikaty po posiedzeniach  trzeba czytać bardzo dokładnie. Każde zdanie się liczy, czasem każdy wyraz, ale też liczy się każde zdanie, którego nie ma. We wczorajszym komunikacie nieprzypadkowo nie ma żadnego zdania, które mówi, że jest to początek cyklu zacieśniania, ale nie ma też żadnego zdania, z którego by wynikało, że to jest jednorazowe działanie. To jest przemyślane – powiedział.

Kiedy spadek inflacji? Szef NBP wskazał termin

Adam Glapiński uważa, że ceny niedługo przestaną rosnąć.

zobacz więcej

„Kurs złotego do euro jest dobry”


Prezes NBP pytany był o ocenę obecnego kursu złotego wobec euro oraz o to, czy NBP gra na osłabienie polskiej waluty wobec euro.

– Taki złoty, jak jest teraz, jest OK dla naszej gospodarki. Pewna skala wahań polskiej gospodarce nie szkodzi – powiedział Adam Glapiński, dodając, że polska gospodarka jest silna.

– Tak jak jest, czyli wolny całkowicie kurs, w tej chwili on się kształtuje całkowicie swobodnie na rynku. Polska gospodarka jest taka, że ten kurs jest dobry i sobie z nim dajemy radę – podkreślił. Wskazał, że wysoki kurs złotego sprzyja importerom, a niski eksporterom, ale chodzi o to, by kurs był korzystny dla całej gospodarki.

– Nigdy nie działamy, żeby zmienić kurs. Działamy, jeśli inne czynniki powodują, że kurs się szybko zmienia, żeby spowolnić tę zmianę, ale nie odwrócić – powiedział. Dodał, że chodzi o to, by „rynek zdążył się dostosować do nowego kursu, który ustali rynek, a nie NBP”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Zobacz także -> „Dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski”

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podwyższyła referencyjną stopę procentowe NBP do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa została podniesiona do 1,00 proc. z 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa została pozostawiona bez zmian i wynosi 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli podniesiona została do 0,51 proc. z 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli do 0,52 proc. z 0,12 proc. w skali rocznej.

Jednocześnie Rada podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 0,5 proc. do 2,0 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej