RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jarosław Kaczyński w placówce SG: Na granicy powstanie trudna do sforsowania zapora

Na Białorusi istnieje szeroka na kilometr strefa, do której obywatele Białorusi nie mają wstępu. To bardzo strzeżona obszar. Sam fakt, że imigranci są tam wpuszczani, jest dowodem na udział państwa – powiedział na konferencji prasowej wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych w czwartek wizytował Podlaski Oddział Straży Granicznej wraz z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Kaczyński podkreślił, że z danych naszych służb wynika, że akcja przeciwko Polsce i UE była planowana przez reżim Łukaszenki od bardzo dawna.

Przemytnicy ludzi zatrzymani. Mieli narkotyki i diamenty

Straż Graniczna zatrzymała dwóch Bułgarów, którzy przewozili nielegalnych imigrantów. Mieli przy sobie narkotyki i kamienie szlachetne,...

zobacz więcej

W sferze, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy, spotkał się komitet bezpieczeństwa z udziałem generałów Wojska Polskiego, generała Policji – wyjaśnił w czwartek wicepremier Jarosław Kaczyński i dodał, że została omówiona sytuacja na granicy, możliwe scenariusze oraz potencjalne zagrożenia.

– Warto to powtarzać, bo nie wszyscy w Polsce chcą przyjąć to do wiadomości: nie ma tu żadnego „naporu ze strony uchodźców”. Przyjeżdżają – a właściwie są przywożeni przez służby białoruskie – imigranci ekonomiczni. Goszczeni są w Mińsku, być może także w innych miejscach, a następnie są przewożeni, często służbowymi samochodami (białoruskiej) straży granicznej lub innych służb, na granicę – mówił prezes PiS.

Szef komitetu Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa podkreślił, że na Białorusi istnieje „szeroka na kilometr, bardzo strzeżona strefa, do której obywatele Białorusi nie mają wstępu”. – Sam fakt, że (imigranci) są tam wpuszczani, jest dowodem na udział państwa. Służby ochrony granic (Białorusi) całkowicie to tolerują, są tam obecne, bardzo często można zobaczyć na filmach ich obecność wśród tych osób, które są z bardzo różnych krajów – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak dodał, ci ludzie są prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. – Zdarza się, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów; wspomagają tę próbę sforsowania granicy – zaznaczył.

Dlatego została podjęta decyzja o wzmocnieniu zabezpieczeń na granicy.

– Podjęto decyzję o budowie bardzo poważnej zapory. Nie tych zapór stworzonych doraźnie, ale takiej, którą będzie bardzo ciężko sforsować. (…) Doświadczenie innych państw: Węgier czy Grecji pokazuje, że to jedyna skuteczna metoda – zaznaczył.

Zobacz także: Zaskakująca decyzja Białorusi. „Kurek z migrantami jest w rękach władz w Mińsku”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej