RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spożywczy armagedon na Wyspach. Rolnicy zabijają zdrowe świnie i wylewają świeże mleko

Hektolitrów świeżego mleka nie da się uratować (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
Hektolitrów świeżego mleka nie da się uratować (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Brytyjscy hodowcy bydła mlecznego mówią, że z powodu braku kierowców ciężarówek musieli wylać dziesiątki tysięcy litrów mleka – podaje stacja Sky News. Wcześniej media na Wyspach alarmowały, że nawet 120 tys. zdrowych świń grozi śmierć, ponieważ brakuje miejsca do ich trzymania oraz pracowników w rzeźniach. Rolnicy obawiają się, iż w miarę zbliżania się zimy sytuacja będzie się jeszcze pogarszać.

Po brexicie brak pracowników. Brytyjscy pracodawcy narzekają na exodus Polaków

Od kiedy Wielka Brytania wyszła z UE tamtejsi pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Najbardziej brakuje osób dla branży transportowej. Przez...

zobacz więcej

Sky News cytuje pragnącego zachować anonimowość hodowcę bydła mlecznego ze środkowej Anglii, który w ciągu ostatnich dwóch miesięcy musiał wylać 40 tys. litrów mleka, gdyż z powodu braku kierowców ciężarówek żaden nie przyjechał, aby odebrać mleko.

Mleczny wierzchołek góry lodowej


„To jest przejmujące, emocjonalnie wykańczające, kiedy produkujesz mleko, a na koniec dnia musisz wyciągnąć korek i wszystko musi popłynąć” – powiedział rolnik. Dodał, że od początku sierpnia musiał już wylać cztery ładunki mleka, podczas gdy wcześniej – w ciągu 45 lat pracy – zdarzyło mu się to tylko dwa lub trzy razy, z powodu złej pogody.

Jak podaje Sky News, inni rolnicy, aby nie wylewać mleka, zgłaszają się do „pogotowia mleczarskiego” – małych firm, które skupują mleko za pół ceny, a następnie, gdy mleko się zsiądzie, wykorzystywane jest do produkcji twarogów. Prowadzący jedną z takich firm Rob Hunthatch mówi, że we wrześniu uratował 160 tys. litrów mleka w hrabstwie Cheshire – o 100 tys. litrów więcej niż w sierpniu, ale nie był w stanie uratować kolejnych 80 tys. litrów. Jak wyjaśnia, zazwyczaj ma tylko dwie godziny na odebranie mleka po tym, jak rolnik zadzwoni do niego, zanim zostanie ono wylane.

Popyt na paliwa w Wlk. Brytanii. Zaczyna brakować niektórych gatunków

Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell poinformował w poniedziałek o odnotowaniu wyższego niż zwykle popytu na paliwa oraz...

zobacz więcej

– To tylko wierzchołek góry lodowej. Myślę, że będzie jeszcze gorzej – w zimie, jeśli jest śnieg, kierowcy zwalniają, a to jeszcze bardziej wpłynie na sytuację – przewiduje Hunthatch.

Zdrowe świnie będą przerabiać na biodiesel


Hodowcy bydła mlecznego nie są jedynymi, którzy odczuwają problemy z powodu zakłóceń w łańcuchach dostaw i braku pracowników. Brytyjscy hodowcy świń ostrzegają, że przez niewystarczającą liczbę rzeźników i pracowników przetwórni mięsa hodowle są zatłoczone i w efekcie będą musieli zabijać i wyrzucać zdrowe zwierzęta. We wtorek Sky News poinformowała, że miały miejsce już pierwsze takie przypadki.

Branżowi eksperci stwierdzili, że truchła zwierząt najprawdopodobniej zostaną przekształcone w biodiesel i inne produkty niespożywcze, ponieważ nie można ich zaklasyfikować jako nadające się do spożycia.

Zobacz także: Skandal na Wyspach. Paczki dla dzieci z ubogich rodzin: dwie marchewki, dwa ziemniaki...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej