RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Babcia Kasia” skazana za kopanie i obrażanie policjantów

Katarzynie A. przysługuje odwołanie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Katarzynie A. przysługuje odwołanie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Wyrokiem nakazowym z 27 września Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał Katarzynę A., aktywistkę znaną jako „Babcia Kasia” za naruszenie nietykalności cielesnej trzech funkcjonariuszy policji. Oskarżona została skazana na pół roku prac społecznych.

Lempart i „babcia Kasia” w plebiscycie Trzaskowskiego. Czym zasłynęły? [WIDEO]

Po tym, jak ratusz Rafała Trzaskowskiego ogłosił listę kandydatek w plebiscycie na „Warszawiankę Roku”, w internecie zawrzało. Kontrowersje...

zobacz więcej

Z wyroku wynika, że sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik uznała „Babcię Kasię” za winną tego, że „26 marca 2021 r. w Warszawie, przy placu Powstańców Warszawy naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji (...) w ten sposób, że odpychała oburącz na wysokości klatki piersiowej i szarpała za kamizelkę taktyczną”.

Katarzyna A. również – doprowadzona do radiowozu – kopała policjantów, deptała ich i szarpała. Jednego z nich uderzyła pięścią, a kolejnego odepchnęła.

Przepychanki kontynuowane były w radiowozie podczas transportu kobiety do komendy policji przy ul. Wilczej w Warszawie.

Sędzia Gołębiewska-Budnik uznała również „Babcię Kasię” za winną znieważenia funkcjonariuszy. Aktywistka została skazana na sześć miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnych prac społecznych. Oskarżona ma pracować 20 godzin miesięcznie. Katarzyna A. musi także zapłacić 220 zł kosztów sądowych.

Wyrok jest nieprawomocny, stronom – Katarzynie A. oraz Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ – przysługuje sprzeciw.

„Babcia Kasia” jest nominowana, obok liderki Strajku Kobiet Marty Lempart, w plebiscycie na Warszawiankę Roku organizowanym przez stołeczny ratusz.

Adwokat pani Katarzyny złożył odwołanie w tej sprawie. Sprawa będzie rozpatrywana w normalnym trybie.
teraz odtwarzane
Lempart i „babcia Kasia” w plebiscycie Trzaskowskiego. Czym zasłynęły?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej