RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie obszaru Arktyki

Parlament Europejski przegłosował rezolucje (fot. U Commission/Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Parlament Europejski przegłosował rezolucje (fot. U Commission/Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Federacja Rosyjska prowadzi politykę militaryzacji obszaru Arktyki – powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, sprawozdawczyni unijnego raportu w tej sprawie.

PE za równorzędnym partnerstwem UE z USA

Europarlament przyjął rezolucję, w której wzywa do „równorzędnego partnerstwa” z USA poprzez wspieranie strategicznej autonomii UE w obronności i...

zobacz więcej

– Parlament Europejski przegłosował dziś rezolucję, w której wzywa społeczność międzynarodową do pokojowej współpracy na terenie Arktyki. Zwraca też uwagę na szanse i zagrożenia związane z rozwojem tego obszaru. Wśród zagrożeń wymieniana jest chociażby polityka Federacji Rosyjskiej. Zniwelowanie napięć na tym obszarze będzie bardzo trudne – ocenia Anna Fotyga.

– Do pewnego stopnia, sądzę, takie porozumienie będzie wymuszone, ze względu na ważne działania, które trzeba podejmować, mówię o wzmożonej żegludze w tym obszarze. Chcemy, żeby region Arktyki został zachowany jako obszar stosunkowo niskiego napięcia – dodaje.

W raporcie w sprawie Arktyki mowa również o zmianach, które na obszarze Arktyki wywołało ocieplanie klimatu. Z jednej strony opisane są zagrożenia, wynikające z postępujących zmian w środowisku naturalnym; z drogiej strony zauważono, w jaki sposób z tych zmian korzysta przemysł i handel.

Europosłanka PiS o PE: Z pracy nad rezolucją wykluczono naszego doradcę

W Unii Europejskiej są państwa, którym wolno więcej – oświadczyła europosłanka PiS Beata Mazurek, komentując szykowaną przez Parlament Europejski...

zobacz więcej

Otworzyły się nowe szlaki transportowe, m.in. do Chin, możliwe stało się też pozyskiwanie większej ilości rzadkich minerałów, w tym Uranu.

Według Anny Fotygi należy dbać o zrównoważony rozwój tego obszaru oraz postępować z szacunkiem wobec rdzennej ludności Arktyk.

– Żeby to nie było zagrabianie bogactw, do których miejscowa ludność ma ogromna prawa, która od stuleci zamieszkuje te tereny. Chcemy, żeby pozyskiwanie minerałów odbywało się zgodnie z zasadami cywilizowanego świata – dodała polityk.

Według Anny Fotygi kraje korzystające z zasobów Arktyki będą musiały się porozumieć w sprawie utrzymania w tym obszarze ratownictwa morskiego. Nieustannie rośnie bowiem liczba okrętów transportowych, które przepływają przez ten obszar, nierzadko w bardzo trudnych warunkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej