RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Anna Krupka członkinią Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej

Anna Krupka członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (fot. PAP/Piotr Nowak)
Anna Krupka członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (fot. PAP/Piotr Nowak)

Anna Krupka została członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej. W najwyższym organie decyzyjnym tej organizacji będzie reprezentowała Unię Europejską. Od 1 stycznia 2020 roku funkcję szefa WADA pełni Witold Bańka.

Gra o wpływy w walce z dopingiem. Bańka postawił się potęgom

Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął kontrowersyjną ustawę w walce z dopingiem. To oznacza konflikt ze Światową Organizacją Antydopingową, której...

zobacz więcej

Krupka, która jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, została wybrana przez Radę Unii Europejskiej. Zastąpi ustępującego byłego ministra sportu Bułgarii Krasena Kralewa. Kadencja członka Rady Fundacji wynosi trzy lata i może zostać odnowiona.

„Obecność w strukturze światowej instytucji dbającej o czystość w sporcie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. To także wzmocnienie polskiego, ale i europejskiego głosu na świecie w temacie antydopingu. Nie ukrywam, że jest to dla mnie szczególna misja, bo sport jest mi bliski od zawsze i działanie na jego rzecz to prawdziwy przywilej. A zwłaszcza teraz, gdy stałam się również odpowiedzialna za obszar związany z zasadami uczciwości w sporcie” – powiedziała Krupka, cytowana w komunikacie Polskiej Agencji Antydopingowej.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów (pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania). WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej