RAPORT

Tusk kontra Tusk

Suski o KPO: Bez środków unijnych jesteśmy w stanie sobie poradzić

Marek Suski (fot Shutterstock; PAP/Wojciech Olkuśnik)
Marek Suski (fot Shutterstock; PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość polskiej składki wpłacanej do UE i środki otrzymywane z Unii, różnica jest niewielka, więc bez środków z KPO jesteśmy w stanie sobie poradzić – ocenił Marek Suski (PiS). „To nie jest tak, że można zagłodzić Polskę” – mówił. Dodał, że nie ma podstaw, abyśmy ich nie dostali.

Polski Krajowy Plan Odbudowy. Jest deklaracja unijnego komisarza

Komisja Europejska deklaruje, że chce zakończyć ocenę Krajowego Plany Odbudowy m.in. Polski najszybciej, jak to możliwe. Mówił o tym w Strasburgu...

zobacz więcej

W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała na konferencji w Brukseli, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Przyjęcie planu przez KE otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

We wtorek prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu na Kongresie 590 mówił, że „bez środków unijnych, którymi teraz nas się szantażuje, jesteśmy doskonale zapewnić sobie dynamiczny rozwój”.

W czwartek Suski był pytany w Polsat News, czy można traktować tę wypowiedź prezesa NBP, jako „zapowiedź tego, że jesteśmy przygotowani na to, żeby nie dostawać środków unijnych”. – Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość składki, jaką wpłacamy (do UE) i środki, jakie otrzymujemy z Unii, to ta różnica, to jest niewiele w naszym budżecie, to jest ze dwa proc. (różnicy). Więc na pewno bez takich środków jesteśmy w stanie sobie poradzić – odpowiedział.

Dopytywany czy nie chcemy środków unijnych, poseł zaprzeczył. Jak zaznaczył, nie ma podstaw, abyśmy ich nie dostali. – Oczywiście, że chcemy. I w żadnym razie nie ma podstaw, żebyśmy ich nie mieli dostać – przekonywał.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

KPO a praworządność. „Polska konstytucja jest najwyższym źródłem prawa w Polsce”

Socjaliści w Parlamencie Europejskim podważają polski Krajowy Plan Odbudowy ze względu na brak akceptacji polskiego rządu dla wyższości prawa...

zobacz więcej

Suski odniósł się tu także do fragmentu wywiadu z wiceszefową Parlamentu Europejskiego Katariną Barley, w którym niemiecka polityk oceniła, że tylko „zagłodzenie finansowe” rządów Polski i Węgier może przemówić im do rozsądku w kwestii praworządności.

– To nie jest tak, że można zagłodzić Polskę, jak niektórzy mówią i jak nasza opozycja mówi, że »zrobimy wszystko, żeby Polska nie dostała, zamrozimy te środki, a jak przegrają wybory to się je odmrozi« – zaznaczył poseł.

– To jest gra polityczna i tutaj nie ma co się nad tym specjalnie zastanawiać – dodał. – A Polska denerwuje niektórych, ponieważ ma najmniejsze bezrobocie, najwyższy rozwój gospodarczy – podkreślił Suski.

Orzeczenia TSUE


Poseł był też pytany o ostatnie orzeczenia TSUE, czy PiS planuje zmiany, jeśli chodzi o system sprawiedliwości w Polsce, np. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”. Suski odparł, że „to nie jest wykluczone, w tej chwili trwają analizy”. Na uwagę, że wstrzymywanie środków z KPO ma związek „z perypetiami dotyczącymi praworządności”, poseł ocenił, że należy „zacząć od tego, co jest naprawdę przyczyną tych perturbacji”.

Przyczyną jest to, że w UE rządzi inna koalicja, która nie lubi rządów, które są (obecnie) w Polsce. I to jest czysta walka polityczna – oświadczył.

Jak uruchomić KPO blokowany przez KE? Saryusz-Wolski: To bardzo proste

Pożyczyć na takich samych, bądź lepszych warunkach. Podziękować za te pieniądze. Realizować polski Krajowy Plan Odbudowy, a spłatami, które...

zobacz więcej

Na uwagę, że chodzi tu o „wyroki sądu”, Suski odparł, że np. w TSUE są sędziowie „wybrani przez poprzednie władze i wiceminister w rządzie Donalda Tuska jest sędzią TSUE”.

– I znając tę zaciekłość walki politycznej, ja nie wierzę w to, że te wyroki są po prostu sprawiedliwe i uczciwe. Poza tym przekraczają traktaty europejskie – powiedział Suski.

W środę wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek Polski o uchylenie postanowienia z 14 lipca 2021 r., którym nakazano natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów krajowych dotyczących w szczególności właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Również w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego orzekł, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej