RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy pajęczyny leczą? Naukowcy wzięli je pod lupę

Pajęczy jedwab zawsze był podziwiany i ma niemal mityczny status  (fot. Shutterstock)
Pajęczy jedwab zawsze był podziwiany i ma niemal mityczny status (fot. Shutterstock)

Naukowcy obalili mit o przeciwdrobnoustrojowym działaniu pajęczych nici, który jest mocno zakorzeniony w wielu kulturach – czytamy w najnowszym wydaniu „iScience”. Także w Polsce od pokoleń powtarza się, że pajęczyna przyspiesza gojenie się ran.

Pająk, który utkał tę sieć, występuje także w Polsce. Przeraża czy fascynuje?

Niezwykłe odkrycie na szlaku w Springfield w amerykańskim stanie Missouri. Pracownik rządowej agencji zajmującej się ochroną przyrody wykonał...

zobacz więcej

Już w starożytnym Rzymie pajęcze nici używane były jako lekarstwo w zasadzie na wszystko: od zmian skórnych po brodawki. W dawnych czasach lekarze pokrywali pajęczynami otwarte rany lub zalecali pacjentom umieszczanie ich na bolących zębach.

Jednak w obecnej literaturze naukowej doniesienia na temat przeciwdrobnoustrojowych właściwości pajęczych nici są sprzeczne.

– Pajęczy jedwab zawsze był podziwiany i ma niemal mityczny status – mówi prof. Trine Bilde, biolożka z Uniwersytetu w Aarhus (Dania). - To jeden z tych mitów, który wydaje się być dobrze ugruntowany. Jak się jednak okazuje jest ugruntowany tylko przez naszą wiarę, a nie przez dowody empiryczne – dodaje.

Błędy metodologiczne


Zespół kierowany przez prof. Bilde postanowił sprawdzić, czy to, o czym wielu z nas słyszało od swoich babć jest prawdą. – Mimo wielu eksperymentów nie byliśmy w stanie wykryć aktywności przeciwdrobnoustrojowej jedwabiu produkowanego przez pająki; niezależnie od metody, jaką zastosowaliśmy ani od rodzaju drobnoustroju – mówi autorka omawianej publikacji.

– Zaciekawiło nas więc, dlaczego istnieje sporo badań, którym udało się to wykazać. Zaczęliśmy więc szczegółowo analizować literaturę opisującą aktywność antybiotykową pajęczych nici i zdaliśmy sobie sprawę z niedociągnięć metodologicznych, które się we wszystkich takich pracach pojawiały – wskazała.

Wiadomo, dla kogo Nobel z chemii. „Nowy rodzaj katalizy”

Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii trafi do Benjamina Lista i Davida MacMillana – twórców nowego, precyzyjnego narzędzia do „budowania” cząsteczek...

zobacz więcej

Naukowcy zidentyfikowali dwie kategorie wspomnianych niedociągnięć: ryzyko skażenia bakteryjnego oraz nieodpowiednią kontrolę rozpuszczalnika użytego do ekstrakcji jedwabiu pajęczego. Wykazali, że poprzednie badania były prawdopodobnie nierzetelne, np. z powodu złego oczyszczenia jedwabiu z rozpuszczalnika.

W efekcie mierzono wpływ rozpuszczalnika na drobnoustroje, a nie samego jedwabiu pajęczego. Tymczasem rozpuszczalniki, takie jak aceton lub octan etylu, wykazują silne działanie przeciwdrobnoustrojowe.

gatunków pająków. Mimo użycia najnowocześniejszych metod eksperymentalnych i nie znalazł żadnych oznak aktywności przeciwdrobnoustrojowej. I choć nie wyklucza to, że są gatunki, których nici mają takie właściwości, to jednak podaje w wątpliwość wszystkie poprzednie doniesienia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Zamiast zakładać, że pajęczy jedwab ma działanie przeciwbakteryjne, powinniśmy więc teraz założyć, że tak nie jest – podsumowuje Bilde.

- Nadal możemy testować tę hipotezę na nowych gatunkach i nowych organizmach, ale z innym - bardziej ostrożnym - punktem wyjścia – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej