RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Unia Energetyczna? Bruksela szuka sposobu na galopujące ceny energii

Ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent (fot. Pexels)
Ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent (fot. Pexels)

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Sąd UE ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jest wyrok

Dwie firmy energetyczne, niemiecka i szwedzka, zakwestionowały zgodę KE na polski rynek mocy. Niemiecka Tempus Energy Germany GmbH oraz szwedzka T...

zobacz więcej

Dziennik przypomina, że przywódcy 27 państw Wspólnoty rozmawiali o tym krótko na szczycie w słoweńskim Brdzie, a dogłębną dyskusję zaplanowano na następne wspólne spotkanie, do którego dojdzie w dniach 20-21 października w Brukseli.

Według gazety w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi propozycje działań na teraz – żeby chronić najsłabszych. I do zastosowania w średnim terminie – żeby rynek był bardziej odporny na takie sytuacje. Rozważy między innymi postulowane przez niektóre kraje wspólne zakupy gazu na poziomie unijnym i wspólne rezerwy tego surowca.

– Nie ma wątpliwości, że takie posunięcia są konieczne. Postuluję to od 11 lat, gdy razem z byłym szefem KE Delorsem zgłosiłem konieczność budowy Europejskiej Wspólnoty Energetycznej – przekonuje Jerzy Buzek, były szef Parlamentu Europejskiego, obecnie eurodeputowany odpowiedzialny za tematy energetyczne.

Buzek przypomina, że ta inicjatywa miała trzy punkty: wspólne zakupy gazu, wspólny rynek energii i wspólne badania w celu walki ze zmianą klimatu.

Wspólny rynek powstał, dzięki czemu nie jesteśmy już zagrożeni brakami energii, tyle że czasami jest ona droga. W 2006 i 2009 r. nie było gazu, było po dwa stopnie w szpitalach – przypomina.

Według niego teraz nastał czas na dokończenie budowy Wspólnoty Energetycznej. Ale to pomysł do zrealizowania w średnim terminie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Teraz UE musi stawić czoła ograniczonej podaży gazu na świecie. To efekt odbicia gospodarczego po pandemii, zmniejszenia dostaw przez Rosjan, a wcześniej ciężkiej zimy, która nie pozwoliła na odbudowanie zapasów gazu w Europie. Efekt obu tych czynników wzmacnia też spekulacja, zarówno na rynku gazu, jak i w systemie handlu prawami do emisji CO2 (ETS)” – podaje gazeta.

Przedstawia też stanowisko Komisji Europejskiej, według której najpilniejsza teraz sprawa to ochrona najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych.

„W długim terminie KE uważa, że najlepszą metodą uodpornienia się na szoki na światowym rynku energii jest zwiększenie produkcji lokalnej, głównie ze źródeł odnawialnych. Te państwa UE, które mają znaczący udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, zanotowały w 2020 r. najniższe ceny energii elektrycznej” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej