RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Jesień przybiera na sile. Noc z przymrozkami [PROGNOZA]

W czwartek najwięcej słońca będzie we wschodniej części Polski. Na zachodzie możliwe są jeszcze słabe opady deszczu – przekazała Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W nocy na Suwalszczyźnie przygruntowe przymrozki.

Bez parasola ani rusz. Środa deszczowa [PROGNOZA]

W środę pogoda bez opadów utrzyma się na wschodzie kraju. W pasie centralnym spodziewamy się zarówno opadów przelotnych, jak i ciągłych –...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek Wyspy Brytyjskie, północna Skandynawia oraz basen Morza Śródziemnego będą pod wpływem niżów. Pozostałe obszary kontynentu znajdą się pod wpływem rozległego niżu znad Rosji.

Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. W centrum kraju zaznaczać się będzie jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Adriatyku. W dzień od wschodu rozbudowywać się zacznie klin wyżu znad Rosji. Pozostaniemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnym morskim, w dzień nad wschodnią część kraju napływać zacznie sucha, kontynentalna masa powietrza.

Jak powiedziała Dąbrowska, najwięcej słońca zobaczymy w czwartek we wschodniej części Polski. Im dalej na zachód, tym zachmurzenie będzie większe, na zachodzie dochodząc miejscami do dużego.

Jaka temperatura?


– Na wschodzie Polski będzie pogodnie. Na zachodzie możliwe będą miejscowe, słabnące już opady deszczu, po których lokalnie pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Będzie chłodno. W rejonach podgórskich Karpat spodziewamy się maksymalnie około 12 st. Na przeważającym obszarze kraju będzie to około 15 st. Najcieplej, 16 st., może zdarzyć się miejscami w województwie opolskim, małopolskim, podkarpackim i na Wybrzeżu – wskazała synoptyk.

W ciągu dnia we wschodniej części kraju wiatr będzie słaby i umiarkowany, dochodzący w porywach do 40 km/godz. Na zachodzie przewidywany jest wiatr słaby, wiejący z kierunków północnych. Noc z czwartku na piątek będzie pogodna na wschodzie kraju. Na zachodzie spodziewane jest niewielkie zachmurzenie.

Na podgórzu Sudetów może spaść słaby deszcz. Noc będzie chłodna. Na wysokości dwóch metrów na Suwalszczyźnie temperatura spadnie do zera, a to oznacza, że przy gruncie może być do dwóch stopni na minusie.

Na pozostałym obszarze kraju prognozowane jest od 3 do 8 st. Najcieplej będzie na Wybrzeżu, gdzie termometry wskażą od 6 do 10 st. Wiatr będzie słaby, głównie z kierunków wschodnich. W rejonach podgórskich Karpat możliwe są lokalne zamglenia ograniczające widoczność do 300 metrów.

Zdaniem synoptyków od piątku przez kolejne cztery dni czeka nas pogoda z dużą ilością słońca, jednak z tendencją do coraz niższych temperatur, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej