RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Błagają o szczepionki. To część świata najbardziej dotknięta przez pandemię

W Ameryce Łacińskiej szczepionek jest dramatycznie mało (fot. Shutterstock)
W Ameryce Łacińskiej szczepionek jest dramatycznie mało (fot. Shutterstock)

Aż 35 proc. wszystkich zgonów spowodowanych na świecie przez koronawirusa SARS-CoV-2 zarejestrowano w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, choć zamieszkuje tam zaledwie 8 proc. ludności świata. W krajach regionu jest dramatycznie mało szczepionek. Odsetek podwójnie zaszczepionych wynosi tam tylko ok. 35 proc.

Obowiązkowe szczepienia w kraju Trójmorza. W trybie natychmiastowym

Władze Słowenii poinformowały w piątek, że wprowadzają w trybie natychmiastowym obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników sektora...

zobacz więcej

Ogłaszając te dane, Carrissa Etienne, która stoi na czele Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, ponowiła apel do krajów, które dysponują „nadliczbowymi szczepionkami”, aby podzieliły się nimi z krajami tej części świata „dla ratowania życia dla jej mieszkańców”.

W najuboższych państwach regionu, takich jak Jamajka, Nikaragua i Haiti – powiedziała Etienne – „nie zdołano dotąd zaszczepić przeciwko koronawirusowi nawet 10 proc. ludności”.

Wypowiadając się w ubiegłym tygodniu na zorganizowanej w trybie wirtualnym sesji Organizacji Państw Amerykańskich Etienne przedstawiła katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne pandemii w Ameryce Łacińskiej i oceniła je jako „dwukrotnie bardziej dramatyczne”, niż w innych częściach świata.

– W naszym regionie, naznaczonym głębokimi nierównościami, liczba osób, które popadły w skrajną nędzę wynosi dziś 22 miliony – podkreśliła.

Przeczytaj także: Papież o szczepieniach. „Jest okazja, żeby przemyśleć relacje między osobą a ekonomią”

Minister zdrowia w lewicowym rządzie Peru, Hernandos Cavallos, tak opisał obraz życia przeciętnego mieszkańca kraju w czasach pandemii: To codzienna walka o zdobycie szczepionki antykowidowej, lub butli z tlenem, dla chorego członka rodziny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Mia Mottley, która stoi na czele rządu Barbadosu, analizując na konferencji sytuację gospodarczą i społeczną najuboższych państw regionu po 19 miesiącach pandemii, powiedziała, że „to dziś prawdziwy krajobraz po bitwie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej