RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Izrael: zakończył się strajk generalny

Strajk generalny zorganizowała potężna centrala związków zawodowych Histadrut (fot. flickr.com/jon.lai.yexian)

Przez cztery godziny w Izraelu zamknięte były szpitale, banki, urzędy i międzynarodowe lotnisko Ben Guriona w Tel-Awiwie. Federacja związków zawodowych, zrzeszająca setki tysięcy pracowników sektora publicznego, zorganizowała czterogodzinny generalny strajk ostrzegawczy.

Federacja domaga się od izraelskiego rządu zatrudnienia 250 tys. pracowników tymczasowych, zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. Przedstawiciele Federacji argumentują, że pracownicy zatrudnieni i opłacani przez państwo mają lepsze warunki pracy od pracowników tymczasowych. Chodzi m.in. o możliwość zwolnienia bez okresu wypowiedzenia i brak świadczeń socjalnych.

Weekendowe rozmowy przedstawicieli związków z urzędnikami Ministerstwa Finansów zakończyły się fiaskiem. Premier Izreala Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jego rząd zajmie się sprawą pracowników tymczasowych. Dodał, że potrzebne jest rozwiązanie, które nie zaszkodzi izraelskiej gospodarce w czasie trwania światowego kryzysu.

Krajowy Sąd Pracy, który wydał zgodę na przeprowadzenie strajku, zobowiązał federację związków zawodowych i przedstawicieli rządu do wznowienia rozmów zmierzających do rozwiązania sporu. Obie strony do czwartku mają przedstawić raport z postępów w tej sprawie.

źródło:

Zobacz więcej