RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MSZ Francji: mimo rozmów spór dyplomatyczny z USA pozostaje nierozwiązany

Francuski szef MSZ spotkał się we wtorek ze swoim amerykańskim odpowiednikiem (fot.  Robert Alexander/Getty Images)
Francuski szef MSZ spotkał się we wtorek ze swoim amerykańskim odpowiednikiem (fot. Robert Alexander/Getty Images)

Mimo rozmów na najwyższym szczeblu kryzys dyplomatyczny między Francją a USA pozostaje poważny i nierozwiązany – ogłosił w środę szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian. Genezą sporu jest zerwanie przez Australię kontraktu na francuskie okręty podwodne.

Czeskie media: To wygląda na pranie pieniędzy. Premier Czech i podejrzane transakcje na 400 mln koron

Premier Czech Andrej Babiš miał kupować za pośrednictwem spółek rejestrowanych w rajach podatkowych luksusowe rezydencje na południu Francji....

zobacz więcej

– Kryzys jest poważny. Samo to, że wznowiliśmy rozmowy, nie oznacza, że został rozwiązany. Będzie trwał. By z niego wyjść, będziemy potrzebować czynów nie słów – powiedział Le Drian francuskim parlamentarzystom.

Francuski minister spraw zagranicznych spotkał się we wtorek ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał również we wtorek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Le Drian dodał, że rozmowy obu stron powinny przynieść rezultaty przed końcem października i planowanym na ten czas spotkaniem Macrona z prezydentem USA Joe Bidenem. Według szefa francuskiej dyplomacji dialog ze stroną amerykańską skupia się na zaangażowaniu Francji i Unii Europejskiej w regionie Indo-Pacyfiku, wzmocnieniu możliwości obronnych Europy i wsparciu USA dla europejskich misji antyterrorystycznych w afrykańskim Sahelu.

W połowie września Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem. Francja odwołała do kraju swoich ambasadorów w Waszyngtonie i Canberrze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Minister Le Drian ogłosił w środę, że francuski ambasador w Australii wróci do Canberry, by „na nowo zdefiniować warunki naszych przyszłych stosunków”. O powrocie do Waszyngtonu ambasadora Francji w USA informowano pod koniec września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej