RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bursztyn gigant trafi do gdańskiego muzeum, a potem może Księgi Rekordów Guinnessa

Okaz waży ponad 68 kg (fot. TVP Info)
Okaz waży ponad 68 kg (fot. TVP Info)

Waży 68 kilogramów i pochodzi z Indonezji. Można go oglądać w Muzeum Gdańska, bo jest wypożyczony od Amerykanów, ale już niedługo będzie własnością gdańskiego Muzeum Bursztynu. A muzeum chce wpisać ten największy bursztyn na świecie do Księgi Rekordów Guinnessa.

Bunkry na sprzedaż. Cena? Przystępna

Największe wzięcie mają te obok winnic lub zlokalizowane przy polskiej granicy. Bunkry – bo o nich mowa – właśnie trafiły na wyprzedaż. Czeska...

zobacz więcej

Bursztyn sumatrzański, młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego, pochodzi z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim.

– Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko – wyjaśnia Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

Bursztyn przyjechał z USA


68-kilogramowa bryła bursztynu jest jednym z pierwszych eksponatów, który widzi gość wchodzący do Muzeum Bursztynu. I robi wielkie wrażenie. Okaz znajduje się w Gdańsku od trzech lat. Trafił do Muzeum Bursztynu ze Stanów Zjednoczonych.

– Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły: Janusz Fudala i Dough Lundberg okazali nam niezwykłą życzliwość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Muzeum aplikowało o środki na zakupu bryły już przed otwarciem nowej siedziby. Inicjatywa została dostrzeżona. W naborze Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów złożono 16 wniosków. Wniosek Muzeum Gdańska na łączną kwotę 140 033,94 zł brutto został oceniony najwyżej (83 punkty). Zakup bryły został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych w kwocie 112 027,15 zł brutto.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa – dodaje Waldemar Ossowski. – Dotychczasowa oficjalna bursztynowa rekordzistka pochodzi również z Sumatry. 50-kilogramowa bryła znajduje się w kolekcji przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej