RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Drony nad polami. Polscy naukowcy przedstawili projekt

Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł (fot. Pexels)
Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł (fot. Pexels)

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i firmą POLDRONE Sp. z o.o z Gniezna będą realizować projekt polegający na stworzeniu innowacyjnej usługi informatycznej dla rolnictwa przyszłości opartej na sztucznej inteligencji – SenseCrops. Na działania konsorcjum otrzymało grant NCBiR w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Agrotech”.

Droga z recyklingu. Polscy naukowcy pracują nad ekolepiszczem

W ramach projektu prowadzonego z firmą Lotos Asfalt Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej opracowuje technologię lepiszcza...

zobacz więcej

SenseCrops to narzędzie oparte o sztuczną inteligencję, które w każdej fazie wzrostu rośliny (pszenica ozima, rzepak, kukurydza) wskaże przewidywany plon, ilości potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, z uwzględnieniem podziału na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby. Niezbędne do tego dane zbierze latający nad polem uprawnym dron.

– Celem projektu jest przeprowadzenie prac B+R (działalność badawczo-rozwojowa) nad innowacyjnym w skali kraju produktem – usługą informatyczną służącą optymalizacji zarządzania produktywnością upraw rolniczych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych, w oparciu o spersonalizowane usługi GIS, generowane w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji, udostępnianej w dedykowanym portalu rolniczym – tłumaczy dr hab. inż. Cezary Kaźmierowski w Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Efektem działań ma być prototyp systemu na określonym poziomie gotowości technologicznej. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej