RAPORT

Pogarda

Drastyczny wzrost cen gazu w Holandii. Analitycy są w szoku

Magazyny gazu w Holandii są średnio wypełnione w 58 proc. (fot. Shuttestock/Marian Weyo)
Magazyny gazu w Holandii są średnio wypełnione w 58 proc. (fot. Shuttestock/Marian Weyo)

Najnowsze

Popularne

Już 161,5 euro za megawatogodzinę (MWh) trzeba było zapłacić w środę rano na holenderskim rynku gazu ziemnego (TTF). Panuje „ekstremalna nerwowość” – mówią analitycy rynku energetycznego.

Potężny kryzys gazowy w Europie. „Ludzie wyjdą na ulice, Putin będzie zachwycony"

– Niemcy forsowały budowę Nord Stream 2, chcąc stać się hubem gazowym dla krajów Europy Zachodniej, ale teraz, aby oddać go do użytku z pominięciem...

zobacz więcej

Wydaje się, że wzrost cen gazu nie ma końca. We wtorek cena najważniejszego kontraktu gazowego w Europie (tzw. kontrakt TTF na przyszły miesiąc) przekroczyła próg 100 euro za MWh. W środę rano skoczyła już do 161,5 euro.

 Rynek jest niezwykle niespokojny i nerwowy – powiedział dziennikowi „Financieele Dagblad” Chris Guth, analityk rynku energetycznego w Engie. – Codziennie obserwujemy teraz wzrosty cen, których nie mogę przypisać zmianom w równowadze podaży/popytu – mówi Guth dodając, że nigdy nie widział takich podwyżek cen w swojej 11-letniej karierze.

Przyczyny wzrostu kosztów surowca                      


Koszt surowca rośnie tak szybko ze względu na kilka czynników – zauważa „FD” . Słabe wiatry w tym roku powodują, że farmy produkują mniej energii. Dodatkowo  zmniejszono wydobycie gazu w północnej Holandii. Gazeta twierdzi także, że winowajcą jest rosyjski koncern Gazprom, który pod różnymi pretekstami ogranicza dostawy gazu do Europy.

We wtorek dziennik „Het Parool” podał, iż  magazyny gazu w Holandii są średnio wypełnione w 58 proc. „Financieele Dagblad” poinformował w środę, iż podziemny magazyn w Bergermeer, gdzie przechowywany jest gaz dla przemysłu i gazowni jest wypełniony jedynie w 28 proc, podczas gdy mniej więcej o tej porze w zeszłym roku było to ponad 95 proc.

Przywódcy UE zastanowią się nad utworzeniem strategicznej rezerwy gazu

Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen...

zobacz więcej

Wzorem Polska i Francja


Gazeta cytuje ekspertów stawiających za wzór Polskę i Francję, których rządy zobowiązały firmy energetyczne do gromadzenia latem dodatkowych zapasów na zimę.

Ostatni raz ceny gazu wzrosły tak gwałtownie w marcu 2018 r., kiedy zimny front – „bestia ze wschodu” – przetoczył się przez północno-zachodnią Europę.

– Ceny tego surowca są teraz wyższe od ówczesnych, co jest oznaką ekstremalnego napięcia na rynku – twierdzi Greg Molnar, analityk gazu w Międzynarodowej Agencji Energetycznej cytowany przez „FD”.

Zobacz także ->  PGNiG włączone do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej