RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ostre spięcie z rzeczniczką SG. Reporterka TVN24 zdziwiona, że cudzoziemiec ją okłamał

Najnowsze

Popularne

Według TVN Straż Graniczna zawróciła na Białoruś migranta, który chciał złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową. – Osoba ta odpowiedziała, że chce azylu w Niemczech – przyznała rzeczniczka SG Anna Michalska. Kiedy pracownica TVN dopytywała, dlaczego przy rozmowie z migrantem nie było tłumacza Michalska oznajmiła, że funkcjonariusze rozumieją słowa „azyl Berlin”.

SG: Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy

We wtorek strażnicy graniczni odnotowali 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali dwóch obywateli Iraku –...

zobacz więcej

W środę odbyła się konferencja rzeczniczki Straży Granicznej podporucznik Anny Michalskiej o sytuacji związanej z nielegalnymi migrantami na polsko-białoruskiej granicy.

Dziennikarka TVN zadała Michalskiej pytanie, co stało się z migrantem, który został zawrócony na granicę i który – zdaniem dziennikarki – miał chcieć złożyć wniosek o przyznanie ochrony międzynarodowej w Polsce.

Rzeczniczka przyznała, że ta osoba pytana była przez funkcjonariuszy, czy składa wniosek o azyl w Polsce. – Osoba ta odpowiedziała, że chce azylu w Niemczech – mówiła. Pracownica TVN dopytywała, w jakim języku funkcjonariusze pytali migranta – czy pytanie zadano w języku tureckich kurdów.

– Osoba ta została zapytana w języku angielskim, w takim, w którym mogliśmy się skomunikować. To taki język, w którym możemy się zrozumieć – oznajmiła. Jednocześnie podziękowała stacji TVN.

Nagrania tłumów młodych mężczyzn na granicy. „Gdzie są dzieci?” [WIDEO]

Na arabskojęzycznych profilach w mediach społecznościowych promowanych jest coraz więcej filmów pokazujących imigrantów przedzierających się do...

zobacz więcej

– Ale dziękuje państwu stacji, że znaleźliście rodzinę, która jest w Niemczech, jedna z tych rodzin była w Michałowie, co potwierdza, że te osoby nie chciały składać statusu w Polsce i przy najbliższej okazji dostały się do Niemiec. Dziękuję, że państwa stacja pokazuje, ze SG mówi prawdę – komentowała.

Przyznała przy tym, że wspomniany migrant w obecności dziennikarzy mówił o azylu w Polsce, z kolei rozmawiając ze Strażą Graniczną mówił – „azyl Berlin”. – Słowa „azyl Berlin" są zrozumiałe dla funkcjonariuszy – podkreślała.

– To, że 44 proc osób, które przebywają w ośrodkach złożyło wnioski o ochronę międzynarodową świadczy o tym, że tak jest. Nie wszystkie osoby chcą składać takie wnioski, wiąże się to z tym, że liczą na socjale w Niemczech – podkreśliła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej