RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kukiz ostro o Tusku. „Komunikuję, panie Donaldzie: nie będzie można kraść”

Paweł Kukiz ostro o Donaldzie Tusku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Paweł Kukiz ostro o Donaldzie Tusku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Donald Tusk przyjechał z gotowym planem, by wszystkich tutaj spacyfikować, skłócić, ponakręcać na siebie, dalej kłamać – ocenił lider Kukiz’15 Paweł Kukiz.

Tak Tusk potraktował Grodzkiego. „Bardzo zabolało”

Dostęp do Donalda Tuska mają tylko nieliczni, wybrani politycy Platformy Obywatelskiej. Okazuje się, że szef PO nie chciał w ostatnich dniach...

zobacz więcej

W połowie września Sejm uchwalił tzw. ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło Kukiz'15. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ustawę poparł PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.

Do Sejmu trafiły też kolejne projekty, które wspólnie złożyli przedstawiciele obu ugrupowań, a które dotyczą rolników oraz wyrównania emerytur dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Jeden z projektów dotyczy uregulowania prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w soboty i niedziele na wyznaczonych przez gminy miejscach.

Drugi z projektów rolnych ma umożliwić rolnikom prowadzenia usług w gospodarstwach bez konieczności odralniania. W Sejmie jest też projekt ustawy o świadczeniu wyrównawczym dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki.

Kukiz w środę w Radiu Wrocław wyraził przekonanie, że tzw. pakiet ustaw rolnych proponowany przez jego ugrupowanie będzie procedowany w parlamencie już w październiku i listopadzie.

– Mówię o takim pakiecie ustaw rolnych; poseł Jarosław Sachajko mógłby wiele o tym powiedzieć. Choć takie drobiazgi, to do końca nie są, bo w najbliższym czasie ma być uchwalone umożliwienie uprawy konopi przemysłowych bez konieczności uzyskiwania jakiś tam specjalnych pozwoleń – podkreślił Kukiz. Jak dodał, projekty te są już procedowane w Sejmie.

Tusk twierdzi, że odzyskał miliardy dla Polski. Dlaczego TVN nie przerwało transmisji?

Chyba każdy, kto oglądał o godz. 7.30 wywiad Donalda Tuska, dolewał sobie kawy i przecierał oczy myśląc, że nadal śni. Szef PO krytykował politykę...

zobacz więcej

– Najważniejsza z tych małych ustaw, małych z mojej perspektywy, bo mnie przede wszystkim interesują te ustrojowe, to jest ustawa, której pierwsze czytanie już się odbyło. Chodzi o grupę ok. 30 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, które niepełnosprawność nabyły przed ukończeniem 18. roku życia. Ci opiekunowie w latach 90. korzystając z rozporządzenia zrezygnowali z zasiłku na rzecz tego niepełnosprawnego, który wynosił wtedy chyba około 300 zł czy 500i przeszli na emeryturę. Wysokość emerytury została do dziś około 1 tys. zł, natomiast zasiłek to są 2 tys. No i ten opiekun pobiera tylko emeryturę, rezygnując z zasiłku, czyli dostaje dwa razy mniej niż powinien – powiedział Kukiz.

Kukiz: Tusk kłamie


Pytany, czy wierzy, że przyjęta już ustawa antykorupcyjna wejdzie w życie za dwa lata, odparł, że gdy prezydent Andrzej Duda ją podpisze, to raczej tak się stanie.

– Myślę, że do końca roku te dwie duże ustawy będziemy mieli uchwalone i podpisane przez prezydenta. Ta pierwsza, mówię o antykorupcji, wchodzi w życie wbrew temu, co pan Tusk wygaduje i kłamie perfidnie, że będzie można kraść przez dwa lata. To ja komunikuję, panie Donaldzie: nie będzie można kraść przez dwa lata, ponieważ ustawa antykorupcyjna wchodzi 1 stycznia 2022 r. Praktyki łapówkarstwa, powszechne w czasie pańskich rządów, będą już znacznie utrudnione, bo sąd będzie obowiązkowo w przypadku stwierdzenia łapówkarstwa delikwenta wyrzucał z pracy w spółce Skarbu Państwa, w spółce komunalnej – komentował Kukiz.

W ocenie posła Tusk przyjechał z gotowym planem, „by wszystkich tutaj spacyfikować, skłócić, ponakręcać na siebie, dalej kłamać”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Ile razy pan premier Tusk w czasie kampanii wyborczej, jednej, drugiej, trzeciej chyba nawet, zapowiadał szumnie z Platformą wejście całego pakietu ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych? Problem w tym, że ani tego nie wprowadził przez te lata, kiedy rządził, ani nikt na oczy tego pakietu nie widział – wskazał.

Jego zdaniem to nie jest wina Tuska, tylko wyborców, „którzy wierzą partiom politycznym bez względu na to, czy to jest Tusk, czy to jest PiS, czy jakakolwiek inna partia i łudzą się, że partie wywiążą się z programu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej