RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dwa akty oskarżenia przeciwko liderce Strajku Kobiet Klementynie S.

Klementyna S. (fot.PAP/Leszek Szymański)
Klementyna S. (fot.PAP/Leszek Szymański)

Prokuratura skierowała do sądu dwa akty oskarżenia przeciwko Klementynie S., jednej z liderek tzw. Strajku Kobiet – dowiedział się portal tvp.info. Jeden dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej policjanta i wdarcia się na teren Trybunału Konstytucyjnego. Drugi – uszkodzenia zabytku.

Sprawy sądowe Lempart. „Znaleźli odwagę, żeby postawić mi zarzuty”

Sprawy w sądzie nie powstrzymają mnie przed organizacją kolejnych protestów – podkreśliła w niedzielę liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta...

zobacz więcej

Akty oskarżenia pod koniec września skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście.

Klementyna S. jest oskarżona o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji poprzez ochlapanie mu munduru czerwoną farbą. Do tego zdarzenia doszło 28 stycznia 2021 r. w Warszawie przy al. Szucha podczas proaborcyjnego protestu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

– W wyniku powyższego działania umundurowanie funkcjonariusza stało się niezdatne do użytku służbowego. Wskazany czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 222 par. 1 k.k. i art. 288 par. 1 k.k. – informuje w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Klementyna S. została też oskarżona o wdarcie się tego dnia do ogrodzonego terenu należącego do siedziby Trybunału Konstytucyjnego. – Tożsame zarzuty w toku postępowania usłyszeli podejrzani – Przemysław S. oraz Łukasz S., objęci sporządzonym aktem oskarżenia – podaje Skrzyniarz.

W odrębnym postępowaniu Klementynie S. przedstawiono zarzut uszkodzenia w dniu 26 października 2020 r. w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży zabytku „poprzez namalowanie czerwonego symbolu w kształcie pioruna na elewacji kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra”. Kościół ten w lipcu 1965 r. wpisany został do rejestru zabytków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej