RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wenezuelski dyktator znów „przyspieszył” święta Bożego Narodzenia

Nicolas Maduro pochwalił się choinką (fot. TT/Nicolas Maduro)
Nicolas Maduro pochwalił się choinką (fot. TT/Nicolas Maduro)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, który od objęcia władzy w 2013 roku z coraz większym wyprzedzeniem ogłasza początek obchodów świąt Bożego Narodzenia, tym razem uczynił to już we wtorek, 5 października.

Narkodyktatura

Przemyt narkotyków z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych to niezwykle dochodowy interes. Zwęszyły go nie tylko kartele; okazuje się, że...

zobacz więcej

Na Twitterze ukazał się krótki film: wenezuelski dyktator wraz z małżonką składają narodowi życzenia „Szczęśliwych świąt” z centralnego dziedzińca pałacu prezydenckiego Miraflores w Caracas, przechadzając się na tle udekorowanych choinek.

W przeddzień zmalała minimalnie wenezuelska inflacja: zmniejszyła się z 2940 procent do 2719 proc.

Wenezuelscy opozycjoniści na swych portalach komentują podtrzymywanie zwyczaju transmitowania życzeń świątecznych z pałacu prezydenckiego jako próbę poprawy nastrojów w społeczeństwie, które odczuwa coraz dotkliwsze braki w zaopatrzeniu w żywność i podstawowe artykuły, gdy pandemia koronawirusa zbiera tragiczne żniwo.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez wenezuelski Uniwersytet Katolicki im. Andresa Bello, 76,6 proc. rodzin w kraju nie jest w stanie pokryć ze swych dochodów nieodzownych wydatków na żywność, a ogromna większość wenezuelskich dzieci jest niedożywiona. Organizacja Caritas stwierdza, że dzieci to najciężej doświadczona część wenezuelskiego społeczeństwa.

Światowy Program Żywnościowy, który od tego roku udziela Wenezueli pomocy, wskazuje, że jeden na trzech Wenezuelczyków nie ma zapewnionego dostatecznego wyżywienia. Po tym jak po 2014 roku wyemigrowało z kraju ze względów ekonomicznych i politycznych ponad 5,6 mln osób, ludność Wenezueli zmalała do 28,7 mln mieszkańców. Przed wybuchem pandemii COVID-19 codziennie uciekało z kraju średnio 5 tys. Wenezuelczyków, ale trudności ze znalezieniem pracy za granicą w czasach pandemii zmusiły do powrotu do Wenezueli ponad 140 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej