RAPORT

Tusk kontra Tusk

Antysemickie napisy na barakach w Auschwitz. „Dwa nawiązania do Biblii”

Graffiti pojawiło się na dziewięciu barakach obozu Auschwitz Birkenau (fot.  Christopher Furlong/Getty Images)
Graffiti pojawiło się na dziewięciu barakach obozu Auschwitz Birkenau (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Wykonane sprayem napisy w językach angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki, odkryto we wtorek na dziewięciu barakach byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jak informuje Muzeum Auschwitz, sprawę bada już policja.

„Ten obraz obraża ofiary Shoah”. Europosłanka porównuje zgładzonych Żydów do zwierząt

Europosłanka Sylwia Spurek opublikowała w mediach społecznościowych obraz australijskiej artystki Jo Frederiks, który przedstawia krowy w obozowych...

zobacz więcej

„Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów, oraz hasła wskazujące na negacjonizm. Napisy zostaną poddane analizie grafologicznej” – podało we wtorek muzeum.

Znieważenie pamięci o ofiarach Holokaustu


Placówka zapowiedziała, że tuż po zebraniu przez śledczych wszelkich dowodów napisy zostaną usunięte.

Muzeum oświadczyło, że „tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau”.

Muzeum Auschwitz apeluje o pomoc


Placówka zaapelowała do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane. Informacje należy kierować na adres e-mail: security@auschwitz.org.

Zobacz także: Zbrodniarzami byli „naziści”, getta były „polskie”? Muzeum Auschwitz o „przeprosinach” DW

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej