RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ile PO zapłaciła za Campus Polska? Liczyli miesiąc. Mamy odpowiedź

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Ile PO wydała na Campus Polska Przyszłości? (fot. PAP/Adam Warżawa)
Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Ile PO wydała na Campus Polska Przyszłości? (fot. PAP/Adam Warżawa)

Ile kosztował Campus Polska Przyszłości? Jeden z organizatorów imprezy przyznał, że wydarzenie pochłonęło grubo ponad 1,5 mln. zł. Ile z tej kwoty dołożyła Platforma Obywatelska? „PO nie finansowała Campusu” – przekazało nam biuro krajowe partii w odpowiedzi na pytania przesłane niemal miesiąc wcześniej. Przedstawicieli ugrupowania Donalda Tuska zapytaliśmy jednak jeszcze o kilka szczegółów.

Nagrania imigrantów i zdjęcia dzieci zalewają sieć. „Polacy muszą wiedzieć, co się dzieje”

Białoruś rozpowszechniała zdjęcia rannych zwierząt, ale ponieważ okazało się to nieefektywne, użyła zdjęć dzieci. Prezes Fundacji INFO OPS Polska...

zobacz więcej

W Campusie Polska Przyszłości wzięło udział ponad tysiąc osób.  „1000 bluz po 100 zł to już 100 tys. zł” – wyliczała była działaczka PO Aleksandra Wasilewska i oceniała, że w sumie cała impreza musiała pochłonąć ponad milion złotych. „A mogli dać na szpital onkologiczny dzieci” – podkreślała.

Chociaż politycy PO wielokrotnie byli pytani o szczegóły, konsekwentnie unikali odpowiedzi. Jako pierwszy delikatnie wyłamał się Sławomir Nitras, który dopytywany przez „Super Express” mówił o kwocie „na pewno przekraczającej 1,5 mln zł”, ale proszony o szczegóły zaznaczał, że „nie umie ich do końca określić”.

Zobacz także ->  Campus Niemcy Przyszłości. Tusk wskrzesza PO za pieniądze Berlina

Portal tvp.info już wcześniej zwracał się do PO z prośbą o informację, ile kosztowało całe wydarzenie i jaka jego część została pokryta ze środków Platformy Obywatelskiej, a jaką dołożyli partnerzy Campusu. „Czy organizację Campusu i związanych z nim wydarzeń sponsorowały jeszcze jakieś podmioty zewnętrzne?” – pytaliśmy.

Miesiąc później (we wtorek, 5 października) otrzymaliśmy odpowiedź o następującej treści: „Informujemy, że Platforma Obywatelska RP nie finansowała Campusu Polska Przyszłości. Pozostałe pytania prosimy kierować do organizatorów wspomnianego wydarzenia”.

Pytania do organizatorów skierowaliśmy jednak już na początku września. Nadal czekamy na odpowiedź.

Burza w studiu. Poseł KO: Wchłonięcie kilku tysięcy imigrantów to żaden problem!

– Dobrze wiemy, że w 38–milionowym kraju zaabsorbowanie i wchłonięcie kilku tysięcy imigrantów, biorąc pod uwagę deficyt rąk do pracy, to nie jest...

zobacz więcej

Strumień pieniędzy z zagranicy?


Przypomnijmy, że w Campusie Polska Przyszłości wzięło udział około 1000 uczestników i 200 panelistów. Ponieważ nie ujawniono, kto pokrył koszty ich wyżywienia i zakwaterowania oraz zapłacił za wynajem budynków, sprzętu i występy artystów, portal tvp.info zapytał o to partnerów imprezy.

Chodzi o zagraniczne organizacje powiązane z partiami politycznymi. Na nasze pytania odpowiedzieli jedynie pracownicy Robert Schuman Institute – działającego jako instytucja szkoleniowo-polityczna Europejskiej Partii Ludowej. O ich stanowisku w tej sprawie szerzej informowaliśmy  TUTAJ.

Kluczowy fragment wiadomości wskazywał jednak, że wsparcie dla organizatorów „było całkowicie niefinansowe”.

Zobacz także ->  Nowe doniesienia o sytuacji Budki. „Dobijają bagnetem”

Kto więc przekazał tak dużą sumę? Tego wciąż nie wiadomo, ponieważ nasze wiadomości lekceważy nie tylko biuro prasowe Campusu Polska, ale także pozostałe organizacje – jak Fundacja Konrada Adenauera należąca do niemieckiej partii CDU Angeli Merkel.

Jest oficjalny komunikat Frontexu ws. Polski i działań na granicy

Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri pojawił się w Polsce. Jak informowały media, dokonał przeglądu działań polskiej Straży...

zobacz więcej

Neumann ostro ws. pieniędzy na Campus Polska


Niedawno o tajemnicze finansowanie dla imprezy, na której brylowali politycy PO, został zapytany jeden z liderów partii Sławomir Neumann. Dziennikarz RMF prosił go wówczas o wskazanie, kto i ile zapłacił za Campus Polska Przyszłości.

– Od tego wy jesteście – powiedział do dziennikarza Sławomir Neumann. – Portal tvp.info zadał to pytanie i od 3 tygodni nie dostali odpowiedzi – zauważył prowadzący wywiad dziennikarz. Poseł Platformy przekonywał jednak, że to nie partia, a ludzie Rafała Trzaskowskiego organizowali całe wydarzenie.

Zobacz także ->  Miliony na Campus Polska. Zaskakująca deklaracja Neumanna

Z kolei publicyści sugerowali, że znaczna część kosztów imprezy mogła leżeć po stronie Niemiec. W Polsce przed ogłoszeniem Campusu – jak pisała „Gazeta Polska” – Rafał Trzaskowski spotkał się z politykami niemieckiej chadecji, reprezentantką Junge Union (młodzieżówki CDU/CSU), ambasadorem Niemiec w Polsce, a także z przedstawicielami Fundacji Konrada Adenauera (w 99 proc. finansowanej ze środków niemieckiego rządu).

Informowano, że „na czele Rady Powierniczej FKA stoi Wolfgang Schüssel, od 2019 r. członek Rady Dyrektorów rosyjskiego Łukoila”.

W Fundacji pracował również Manfred Knof. Portal wPolityce.pl przypomniał, że dziś kieruje on niemiecką spółką z grupy Commerzbank, w skład której wchodzi Commerz Real. To ta sama firma, w której  warszawski ratusz kierowany przez Rafała Trzaskowskiego ma wydać 100 mln złotych na wynajem biur.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej