RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przywódcy UE zastanowią się nad utworzeniem strategicznej rezerwy gazu

Polska chce, aby KE przeprowadziła dochodzenia ws. manipulacji na rynku gazu ziemnego (fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT)
Polska chce, aby KE przeprowadziła dochodzenia ws. manipulacji na rynku gazu ziemnego (fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT)

Najnowsze

Popularne

Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Biden rozmawiał z Von der Leyen. Prezydent USA poparł rozszerzenie UE

W rozmowie telefonicznej z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent USA Joe Biden wyraził nadzieję, że podczas...

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o gaz jesteśmy uzależnieni od importu - 90 proc. gazu jest importowane. Gospodarki na świecie rosną, więc rośnie też popyt. Ale podaż nie jest odpowiednio większa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Norwegia zwiększa produkcję, ale wydaje się, że nie dzieje się tak w Rosji – zauważyła szefowa KE, przebywająca z wizytą w Estonii.

Jej zdaniem rozwiązaniem problemu są inwestycje w odnawialne źródła energii, które powinny uniezależnić Wspólnotę od importu i ustabilizować ceny.

– W perspektywie krótkoterminowej będziemy rozmawiać podczas Rady Europejskiej, nie tylko dziś (wtorek) wieczorem, ale za dwa tygodnie na formalnej RE, jak postępować z magazynowaniem, rezerwą strategiczną i przyjrzymy się ogólnej strukturze cen na rynku energii elektrycznej. Ceny energii elektrycznej są wysokie z powodu wysokich cen gazu i musimy rozważyć możliwość (ich) rozdzielenia, ponieważ mamy dużo tańszą energię z odnawialnych źródeł – powiedziała von der Leyen.

We wtorek wieczorem odbędzie się nieformalne spotkanie europejskich przywódców w Słowenii poprzedzające zaplanowany na środę szczyt UE-Bałkany Zachodnie.

Co było przyczyną awarii? Facebook wydał oświadczenie

Facebook Inc. przekazał we wpisie na blogu, że za sześciogodzinną awarią platform należących do firmy, takich jak Messenger, Whatsapp i Instagram,...

zobacz więcej

Jak informują nieoficjalnie źródła dyplomatyczne w Brukseli, Polska chce, aby Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenia w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego, prowadzonych przez rosyjski koncern Gazpromu, które powodują wzrost cen surowca w UE. Kwestia ta ma pojawić się na unijnym szczycie 21-22 października.

Jeszcze w kwietniu amerykański analityk rynku energetycznego Thomas O'Donnell przewidywał, że Rosja będzie wykorzystywać dostawy gazu do budowania strategicznej dominacji. Odpowiedzią UE powinno być utworzyć w ukraińskich magazynach rodzaj gazowego „banku centralnego” i wykorzystanie tego kraju jako bufora - proponował.

Ukraina kluczowym elementem strategicznej rezerwy gazu


– Krótko po rozpoczęciu rewolucji na Majdanie i rosyjskiej agresji Ukraina przy wsparciu UE szybko dokonała technicznych modyfikacji rurociągów eksportowych na Słowację, do Polski, Węgier i Rumunii w taki sposób, aby umożliwić rewers. Szybko uwolniło to Kijów z bezalternatywnej konieczności zakupu rosyjskiego gazu – mówił ekspert.

– Co więcej, Kreml nie może już tak łatwo promować przychylnych sobie oligarchów – przewidywał dodając, że realizacja tego pomysłu to jedynie kwestia legislacji.

Zamknięto 2 tys. placówek medycznych. „Afganistan jest na skraju przepaści”

System opieki zdrowotnej Afganistanu, który po przejęciu władzy w kraju przez talibów utracił dostęp do niezbędnej pomocy zagranicznej, znalazł się...

zobacz więcej

– UE mogłaby wyznaczyć magazyny na Ukrainie, w Niemczech i Francji jako tzw. rezerwy strategiczne, które muszą zawsze utrzymywać określoną minimalną ilość gazu. W wypadku jakiejkolwiek agresji Rosji przeciwko Ukrainie lub innym krajom magazyny te byłyby uruchamiane przez specjalny komitet UE-USA, czy w ramach OECD, a rosyjskie rurociągi byłyby odcinane - proponował analityk.

– Gaz należący do Gazpromu, który magazynuje ogromne ilości surowca w Niemczech i innych krajach UE powinien w takim wypadku zostać znacjonalizowany – uważa ekspert.

Odpowiadając na zarzut, że takie pomysły brzmią nieco fantastycznie, wyjaśnił, że niemal dokładnie tak od 50 lat działa system międzynarodowego bezpieczeństwa naftowego: w razie kryzysu są uruchamiane 90-dniowe rezerwy strategiczne ropy naftowej magazynowane w każdym państwie członkowskim Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej