RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wiceminister finansów: Chcemy obniżyć lukę VAT do „francuskiego” poziomu

Sarnowski: w 2-3 lata chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu ok. 5 proc. (fot. Shutterstock/Pcess609)
Sarnowski: w 2-3 lata chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu ok. 5 proc. (fot. Shutterstock/Pcess609)

W perspektywie dwóch, trzech lat chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Poinformował, że dziś wynosi ona ok. 8,5 proc.

Vatsterzy wyłudzili półtora miliarda złotych na handlu elektroniką

Blisko 1700 spółek zostało wykorzystanych przez gang vatsterów do wyłudzenia zwrotu podatków za sprzedaż m.in. telefonów komórkowych czy...

zobacz więcej

„Według najnowszych danych z marca tego roku, luka VAT-owska zmniejszyła się do ok. 8,5 proc., jest to poziom niższy od średniej unijnej, która wynosi 10- 11 proc.” - powiedział Sarnowski w TV Republika.

Dodał, że luka VAT-owska w Polsce jest o 1/3 niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.

Proces uszczelniania luki VAT-owskiej trwa dalej

Według wiceministra, proces uszczelniania VAT jeszcze się w Polsce nie zakończył. „Dzięki wykorzystaniu analityki, przy wykorzystaniu nowych rozwiązań, przede wszystkim e-faktury, możemy dalej tę lukę ograniczać. Naszym celem jest, aby dalej ją obniżyć nawet o połowę, aby w perspektywie 2-3 lat osiągnął poziom taki, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc.” - podał.

Jak SKOK Wołomin prał kasę w krematorium. Jest wyrok sądu

Sąd skazał właścicielkę spopielarni zwłok w Kaliszu. Agnieszka N.-R. to szwagierka Piotra P., szefa szajki rządzącej wołomińską kasą – informuje...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił, we Francji po zamachach terrorystycznych z sprzed kilku lat zwrócono uwagę, że źródłem finansowania terroryzmu są właśnie przestępstwa podatkowe i karuzele VAT. Z jednej strony wzięto się za walkę z terroryzmem, z drugiej za walkę z przestępczością podatkową - dodał.

Zaznaczył, że narzędziem do tego jest m.in. zmniejszony limit płatności gotówkowych we Francji między przedsiębiorcami, który został ograniczony do 1 tys. euro. „U nas to wciąż 15-16 tys zł, czyli sporo więcej” - podał.

Przypomniał, że wprawdzie prezydent podpisał niedawno ustawę wzmacniająca płatności gotówkowe w Polsce, to w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu resort finansów zaproponował lustrzane rozwiązania do prezydenckiej ustawy, polegające na tym, żeby każdy konsument miał prawo do zapłaty bezgotówkowo.

Budapeszt: Polska dwukrotnie szybciej niż Węgry goni unijną średnią

Polska gospodarka dwukrotnie szybciej niż węgierska zbliża się do średniej unijnej, co zawdzięcza przede wszystkim lepszemu wykorzystaniu narzędzi...

zobacz więcej

W transakcjach bezgotówkowych wciąż musimy gonić inne kraje UE

„Zależy nam na tym, aby każdy przedsiębiorca udostępniał możliwość nie tylko płatności gotówką, ale i bezgotówkowe” - dodał. Jak zaznaczył, w Polsce obrót bezgotówkowy jest wciąż niższy, niż w kraje UE, a koszt transakcji gotówkowych jest znacznie bardziej kosztowny dla gospodarki niż bezgotówkowych.

Sarnowski przypomniał, że NBP w swoich badaniach wyliczył, że ten koszt to nawet 2 proc. PKB wydawanych na obsługę gotówki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej