
Większość z członków jury XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina jest laureatami nagród i wyróżnień Konkursu Chopinowskiego. Przypominamy, jak wyglądały okoliczności ich uczestnictwa.
7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowkiej-Curie, w warszawskiej Kinotece odbędą się specjalne projekcje musicalu „Marie Curie”. Spektakl...
zobacz więcej
W skład jury konkursu wchodzą Dmitri Aleksiejew, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira–Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa–Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.
Adam Harasiewicz zwyciężył w V Konkursie Chopinowskim w 1955 r. Między tym konkursem a poprzednim upłynęło wyjątkowo sześć lat, konkurs został przesunięty z powodu odbudowy gmachu Filharmonii Warszawskiej po II wojnie światowej.
Odbudowana Filharmonia zyskała miano Narodowej. Jury, które w konkursach przedwojennych oceniało uczestników, siedząc na estradzie, przeniesione zostało na balkon widowni, gdzie zasiada do tej pory.
Film „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, oparty na życiorysie artysty wizualnego Daniela Rycharskiego, został uhonorowany...
zobacz więcej
Arthur Moreira Lima, który zastąpił w tym roku w jury Marthę Argerich, jest laureatem drugiej nagrody na VII Konkursie (1965). Po raz pierwszy wprowadzono wówczas czteroetapową strukturę zawodów; „po raz pierwszy też wiązał uczestników pięcioletni kontrakt nagraniowy, na którego mocy zobowiązani byli oni do nagrania utworów z programu konkursowego na płytach gramofonowych w wytwórni Polskie Nagrania; po raz pierwszy w historii młodzi pianiści musieli też pokryć z własnej kieszeni koszty podróży do Polski” – czytamy.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) na stronie poświęconej poprzednim konkursom podał, że inauguracja tego Konkursu Chopinowskiego była koncertem muzyki współczesnej – zabrzmiały utwory polskich kompozytorów: Kazimierza Serockiego, Witolda Szalonka, Tadeusza Bairda i Karola Szymanowskiego.
Jak podaje NIFC, VIII Konkurs okazał się fenomenem. „W tych dniach całe miasto mówi tylko o grze na fortepianie i każdy taksówkarz zna się najlepiej na tym, jak trzeba wykonać finał Sonaty b–moll, w tramwajach i autobusach ludzie skaczą sobie do oczu w walce o swoich faworytów do nagród. Przed gmachem Filharmonii tłumy tych, co nie dostali się do środka. Czasem trzeba wzywać na pomoc milicję, ale nie zawsze to pomaga!” – relacjonował Jerzy Waldorff.
Zwyciężył wówczas Garrick Ohlsson (USA). Wśród nagrodzonych znaleźli się dwaj członkowie jury obecnego XVIII Konkursu – Piotr Paleczny zajął trzecie miejsce, a szóstą nagrodę otrzymał Janusz Olejniczak.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo
Od piątku w amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowany jest nieznany dotąd rysunek niderlandzkiego malarza z 1882 r. „Worn Out”...
zobacz więcej
Przewodnicząca tegorocznego jury Katarzyna Popowa–Zydroń oraz członkini Dina Joffe zostały nagrodzone na IX Konkursie (1975). Pierwszą nagrodę otrzymał wtedy Krystian Zimerman. Drugie miejsce zajęła Łotyszka Joffe reprezentująca wówczas ZSRS, a Popowa–Zydroń została wyróżniona. Jak podaje NIFC, w latach siedemdziesiątych utrwaliła się tradycja wykonywania w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina – 17 października – Requiem Mozarta w kościele św. Krzyża, gdzie spoczywa serce patrona konkursu.
Zasiadający w jury XVIII Konkursu Dang Thai Son zajął pierwsze miejsce na X Konkursie (1980). Podczas niego nastąpiła cała seria zaskakujących, nierzadko niefortunnych zdarzeń i skandali. 4 października, zaraz po rozpoczęciu, zmarł pomysłodawca Konkursu i członek jury Jerzy Żurawlew. Następnie Louis Kentner opuścił jury po I etapie, ponieważ jego uczniowie nie zakwalifikowali się do następnej rundy. Po III etapie Martha Argerich zrezygnowała z uczestnictwa w obradach jury, ponieważ Ivo Pogorelić nie został dopuszczony przez komisję do finału.
Tadeusz Kaczyński w artykule „Nadal wielki czy pomniejszony” opublikowanym w „Literaturze” 30 października 1980 r. tak opisał Pogorelicia i Dang Thai Sona: „Moim i nie tylko moim zdaniem, na tegorocznym Konkursie Chopinowskim, objawiły się dwa wielkie talenty pianistyczne: Ivo Pogorelić i Wietnamczyk Thai Son Dang, który słusznie otrzymał pierwszą nagrodę. Są to osobowości artystyczne skrajnie różne, nie mające ze sobą nic wspólnego poza wspólnym tematem wypowiedzi, jaki stanowiła muzyka chopinowska”.
Thai Son Dang otrzymał również nagrody za najlepsze wykonanie mazurków ex aequo z Ewą Pobłocką (również członkini jury XVIII konkursu) i poloneza wraz z Tatianą Shebanovą, z którą także dzielił nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu. W finale Thai Son grał 2 koncert fortepianowy Chopina f–moll po raz pierwszy w życiu z orkiestrą. Podczas tamtego konkursu członkinie jury XVIII konkursu – Akiko Ebi i Ewa Pobłocka – otrzymały ex aequo piąte miejsce.
Chińska pianistka Xuanyi Mao zaprezentowała się w niedzielę jako pierwsza w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego podczas sesji...
zobacz więcej
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” w Krakowie znaleźli się w gronie laureatów...
zobacz więcej