RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Fronteksu na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Dobre spotkanie, liczymy na współpracę

Fabrice Leggeri (w środku po prawej) podczas wizyty na granicy polsko-białoruskiej (fot. Straż Graniczna)
Fabrice Leggeri (w środku po prawej) podczas wizyty na granicy polsko-białoruskiej (fot. Straż Graniczna)

To była dobra wizyta i dobra rozmowa – tak wiceminister Maciej Wąsik skomentował spotkanie z dyrektorem wykonawczym Fronteksu Fabricem Leggerim, który w poniedziałek odwiedził granicę polsko-białoruską. – Liczymy na wsparcie przy readmisji osób, które nie otrzymają azylu – dodał wiceszef MSWiA.

Patrol znalazł w lesie migrantów z dziećmi. Zgubili się, szukając pośrednika

W niedzielę wieczorem patrol żołnierzy WOT na Suwalszczyźnie zlokalizował i udzielił pomocy grupie migrantów pochodzenia syryjskiego oraz...

zobacz więcej

Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri był wczoraj na granicy polsko-białoruskiej, gdzie zapoznał się z działaniami polskiej Straży Granicznej i wojska. Wiceminister Maciej Wąsik mówił w Polskim Radiu 24, że była to dobra wizyta.

– Szef Fronteksu pojechał tam razem z wiceministrem MSWiA Bartoszem Grodeckim. To była dobra wizyta i zarazem dobra rozmowa. Uzyskujemy pełne wsparcie i gotowość współpracy. Leggeri był pod wrażeniem naszych sił zgromadzonych na granicy – powiedział Wąsik.

Wiceszef MSWiA dodał, że Polska liczy na wsparcie Frontexu w readmisji migrantów.

– Liczymy na współpracę przy odsyłaniu do kraju pochodzenia migrantów, którzy nie otrzymają azylu. Tak będzie z osobami pojawiającymi się w naszym kraju nie z powodu prześladowań, tylko z powodu chęci przeprowadzki do kraju, gdzie są większe świadczenia socjalne – uzupełnił.

Tylko 3 października odnotowano 434 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano 16 obywateli Iraku. Pozostałe próby udaremniono – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej