RAPORT

Wojna na Ukrainie

To będzie rok rekordowych podwyżek dla emerytów

Już w styczniu większość emerytów otrzyma wyższe świadczenia (fot. Shutterstock/Lordn)
Już w styczniu większość emerytów otrzyma wyższe świadczenia (fot. Shutterstock/Lordn)

Dla polskich seniorów przyszły rok będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było - informuje „Super Express”.

Polski Ład: Ile zyskają emeryci? Mamy szczegółowe wyliczenia

W piątek sejm przegłosował podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zysk w swoich kieszeniach odczują seniorzy, bo zdecydowana ich...

zobacz więcej

Już w styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku. W marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy emeryt dostanie trzynastkę – przypomina gazeta.

Wzrost kwoty wolnej od podatku


W ramach zapowiadanego Polskiego Ładu już od stycznia świadczenia z ZUS wzrosną, bo podwyższona zostanie do 30 tys. zł kwota wolna od podatku. W efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie - nawet o 190 zł więcej miesięcznie.

„Super Express” zwraca uwagę, że nieco stracą na tym bogatsi emeryci, bo ich dotknie wyższa składka zdrowotna. Gazeta pokazuje to w specjalnej tabeli.

Ile wyniesie minimalna emerytura?


„Drugi zastrzyk gotówki pojawi się w marcu, bo wtedy ZUS waloryzuje świadczenia” – przypomniano. Ponieważ mamy rekordową drożyznę, spełnione są warunki do wprowadzenia rekordowej podwyżki. Według szacunków dziennika wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc.

Gazeta przypomina także wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w TVP Info, w której poinformowała, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 zł brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł. Ta wartość ma duże znaczenie dla ustalenia kolejnego dodatku dla seniorów - trzynastej emerytury, która zostanie wypłacona w kwietniu. Prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek wytłumaczył w gazecie, ile wyniesie wtedy trzynastka.

– Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł – powiedział prezes Antoni Kołek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej