RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Nie tylko immunitet Grodzkiego. Problem dotyczy też kolejnej senator PO

Tomasz Grodzki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Tomasz Grodzki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Politycy PiS oskarżają opozycję o blokowanie wniosku o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Jak się okazuje, w kolejce czeka też inna sprawa dotycząca polityka KO.

Tak Tusk potraktował Grodzkiego. „Bardzo zabolało”

Dostęp do Donalda Tuska mają tylko nieliczni, wybrani politycy Platformy Obywatelskiej. Okazuje się, że szef PO nie chciał w ostatnich dniach...

zobacz więcej

Nawet osiem lat więzienia grozi marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu z PO.

„To skutek zarzutów, które chce mu postawić prokuratura. Zdaniem śledczych jako ordynator w szczecińskim szpitalu miał przyjmować w przeszłości łapówki od pacjentów i ich bliskich. Wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi wpłynął do izby wyższej w marcu i został ponowiony w kwietniu, bo zdaniem Kancelarii Senatu nie spełniał wymogów formalnych” – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu wciąż nie został poddany pod głosowanie. „Jak wynika z naszych ustaleń, w Senacie jest jednak jeszcze jedna sprawa immunitetowa, która na rozpatrzenie czeka dłużej. I też dotyczy senatora PO” – czytamy.

Chodzi o Magdalenę Kochan, która senatorem jest od 2019 r., a wcześniej przez kilkanaście lat była posłanką. Sprawa wiąże się właśnie z okresem jej pracy w Sejmie.

„W 2018 r., przed wyborem rzecznika praw dziecka, zacytowała z mównicy słowa kandydatki PiS Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko. Wynikało z nich, że w przypadku niepełnosprawnych dzieci, wymagających opieki, „chyba należałoby postulować eutanazję” – pisze gazeta.

Agnieszka Dudzińska argumentowała, że nie jest zwolenniczką eutanazji, jej wypowiedź miała charakter ironiczny, a Kochan dokonała manipulacji. „Skierowała w sprawie Kochan wniosek do Komisji Etyki Poselskiej i wniosła prywatny akt oskarżenia. W związku z tym ostatnim w lutym 2020 r. wpłynął do Senatu wniosek o uchylenie immunitetu Kochan” – czytamy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Nie spełniał wymogów formalnych, a w grudniu 2020 r. wpłynął poprawny wniosek. Co się z nim dzieje? Centrum Informacyjne Senatu pisze tylko, że jest „procedowany” – wskazano.

Przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Sławomir Rybicki z KO mówi nam, że do kierowanego przez niego organu wniosek jeszcze nie wpłynął. Tak samo jest w przypadku wniosku dotyczącego Grodzkiego, który leży w biurku wicemarszałka Bogdana Borusewicza. „Zdaniem senator PiS Marii Koc z PiS procedury są przeciągane celowo przez kierownictwo Senatu” – dodaje dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej