RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Droga z recyklingu. Polscy naukowcy pracują nad ekolepiszczem

Now materiał pozostawi dużo mniejszy ślad węglowy (fot. Pixabay)
Now materiał pozostawi dużo mniejszy ślad węglowy (fot. Pixabay)

W ramach projektu prowadzonego z firmą Lotos Asfalt Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej opracowuje technologię lepiszcza asfaltowego, które pozwoli na ponowne wykorzystanie materiałów pochodzących z remontów dróg.

Bakterie usuwają z wody rakotwórczy metal

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologicznego (IIT-BHU) odkryli szczep bakterii, który potrafi oczyszczać wodę z toksycznych jonów chromu...

zobacz więcej

Naukowcy z PW prowadzą badania, w ramach których mają być wyselekcjonowane specjalne dodatki do nowego typu lepiszcza asfaltowego. Dzięki niemu będzie możliwe poprawienie parametrów lepiszcza z recyklingu i uzyskanie wymaganej jakości mieszanek mineralno-asfaltowych, wyprodukowanych ze zwiększoną ilością materiałów pozyskanych z remontowanych nawierzchni asfaltowych.

– Podstawową zaletą nowego materiału ma być jego jakość i szerokie spektrum działania. Nawierzchnia drogowa z zastosowaniem nowego lepiszcza oraz materiału z recyklingu nie będzie się różniła od tej, która powstaje w całości z nowych materiałów – tłumaczy dr hab. inż. Jan Król, profesor PW.

Twórcy projektu zakładają, że do nowych warstw nawierzchni może być przeznaczone aż 30 proc. materiału z rozbiórki i remontów dróg. Skala wykorzystania takiego surowca w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej jest większa, jednak projekt naukowców z PW i specjalistów z Lotosu stanowi ważny krok w stronę realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Zastosowanie opracowywanego asfaltu pozostawi dużo mniejszy ślad węglowy niż nawierzchnie stworzone z nowych materiałów budowlanych.

Zakończenie projektu badawczo-rozwojowego „Asfalty do recyklingu” jest zaplanowane na 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej