RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden rozmawiał z Von der Leyen. Prezydent USA poparł rozszerzenie UE

Prezydent USA Joe Biden i szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL/GEORGI LICOVSKI)
Prezydent USA Joe Biden i szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL/GEORGI LICOVSKI)

W rozmowie telefonicznej z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent USA Joe Biden wyraził nadzieję, że podczas październikowego szczytu grupy G20 zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie minimalnego globalnego podatku od korporacji.

Niemcy pokazali dane. Chodzi o migrantów na granicy z Polską

Na polsko-niemieckiej granicy rośnie liczba nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu – poinformowała niemiecka policja. Cudzoziemcy to głównie...

zobacz więcej

Amerykański przywódca zaznaczył, że wyrównywanie szans w międzynarodowym systemie podatkowym, o którym rozmawiano w czerwcu na szczycie grupy G7 w Carbis Bay w Kornwalii, jest najpilniejszym zadaniem, przed jakim stoi świat w dobie odbudowy po pandemii. Opowiadając się za bardziej sprawiedliwym system opodatkowywania korporacji, Biden podkreślił, że liczy na wypracowanie dobrego porozumienia w tej sprawie przez grupę G20.

W komunikacie Białego Domu po zakończeniu rozmowy między Joem Bidenem i Ursulą von der Leyen podkreślono też, iż Waszyngton „zdecydowanie popiera” dalszą kontynuację procesu rozszerzania Unii Europejskiej na kraje Bałkanów Zachodnich.

Szczyt dotyczący przyszłości UE


Deklaracja amerykańskiego przywódcy zbiega się w czasie w przewidzianym na środę szczytem z udziałem przywódców i szefów rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz delegacji sześciu państw Bałkanów Zachodnich, które prowadzą negocjacje dotyczące ich wejścia do Unii. Podczas szczytu dyskutowane będą perspektywy członkostwa w UE Serbii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii oraz Macedonii Północnej. Oczekuje się, że podczas szczytu padnie wyraźna deklaracja odnośnie do celowości ich akcesji i wyznaczony zostanie horyzont czasowy zakończenia negocjacji akcesyjnych.

Agencja Reutera zaznacza w komentarzu, że w zamożnych krajach Unii żywe są obawy przed powtórką pośpiesznego rozszerzenia Unii o kraje Europy Środkowo-Wschodniej i żywiołowego napływu siły roboczej z nowo przyjętych państw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej