RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cienka granica między idiotyzmem a zdradą

Kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś jest elementem wojny hybrydowej (fot.  Irina Polina\TASS via Getty Images)
Kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś jest elementem wojny hybrydowej (fot. Irina Polina\TASS via Getty Images)

Obserwując postawę dużej części elit polskiej opozycji i zblatowanych z nią mediów w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy pozostaje sobie zadać pytanie – czy współcześni „pożyteczni idioci” przekroczyli już granicę jawnej zdrady? – pyta w felietonie dla portalu tvp.info red. Mateusz Kosiński.

Kryzys na granicy. Żaryn: Liczymy na poparcie KE i Frontexu [WIDEO]

Szef unijnej agencji Frontex, Fabrice Leggeri, który był dziś przy granicy polsko-białoruskiej, zapoznał się „z informacją na temat działań strony...

zobacz więcej

Określenie „pożyteczny idiota” to pejoratywny zwrot, jego autorstwo często przypisywane jest Leninowi, który w ten sposób miał określać zachodnich dziennikarzy, z entuzjazmem piszącym o owocach rewolucji bolszewickiej, oczywiście pomijając jej niepowodzenia, koszty i przede wszystkim liczone w milionach ofiary ludzkie. W rzeczywistości nie ma dowodów na to by Lenin tego określenia używał, jednak faktem jest, że władze sowieckie wykorzystywały głupotę, a także podatność na korupcję przedstawicieli zachodnich elit, w tym dziennikarzy. Lenin, a później Stalin i kolejni przywódcy imperium radzieckiego paśli całe stado medialnych „pudeł rezonansowych”, które w destrukcyjny sposób usiłowały wpływać na opinię publiczną własnych społeczeństw.

W tym miejscu warto przypomnieć postać jednego z „ostatnich sprawiedliwych” ludzi pióra tamtych czasów – Garetha Jonesa, który w latach 30. ubiegłego wieku polemizował z Walterem Durantym, korespondentem „New York Timesa” w Moskwie, laureata Nagrody Pulitzera w 1932 roku za serię reportaży opiewających sukcesy komunizmu. Jones za swoją niezłomną postawę zapłacił najwyższą cenę – w tajemniczych okolicznościach w 1935 roku stracił życie w Mandżukuo, a w jego zabójstwo prawdopodobnie było wmieszane NKWD.

Polscy poputczycy


Pożyteczni idioci byli więc istotnym, radzieckim koniem trojańskim w kapitalistycznych społeczeństwach. Wszak w jednym z listów do Stalina Beria twierdził „fizyczna walka z Zachodem nie jest celowa, Zachód sam się unicestwi, wystarczy mu podsuwać odpowiednie środki”. Także po wojnie określeni „pożyteczni idioci” było wykorzystywane i dotyczyło niektórych zachodnich organizacji pacyfistycznych, wznoszących wszak na pierwszy rzut oka piękne, uniwersalne hasła. W rzeczywistości wielu z nich było współpracownikami komunistycznych służb.

Innym określeniem zbliżonym do hasła „pożyteczni idioci” jest pojęcie „poputczik”, stosowane wobec osób niebędących formalnie komunistami, wspierających politykę ZSRR, lub partii komunistycznych na całym świecie. W Polsce Sergiusz Piasecki, pisarz, szpieg, przemytnik, jeden z najbarwniejszych Polaków żyjących w XX wieku, swój artykuł poświęcony współpracy Czesława Miłosza z komunistycznym reżimem nazwał tytułem – „Były poputczik Miłosz”.

„Jedziemy ku**a”. Aktywiści z fotoreporterami w pościgu za SG [WIDEO]

Pracownik OKO.press „towarzyszył aktywistom w pościgu za furgonetką Straży Granicznej” – poinformował w poniedziałek portal. Na pograniczu...

zobacz więcej

Piasecki w swoim tekście surowo oceniał kolaborujących ze stalinowską władzą inteligentów: „I znikła gdzieś w tumanie słów i frazesów istotna postać poputczika, który przez wiele lat reprezentował za granicą narzucony Polsce rząd bolszewicki jako prawowitą władzę, opartą na demokracji ludowej i prowadzącą Polskę w krainę socjalizmu. (…) Słyszałem, że Tuwim jest jeszcze gorszy niźli Miłosz, bo występuje z histerycznymi wierszami na cześć Stalina, armii czerwonej, obecnej Rosji. Trudno się z tym zgodzić. Robota Tuwima jest prostacka. Taki »słowik« Stalina jest zrozumiałym dla każdego błaznem, nad którym można się jedynie litować. I im głośniej i przesadniej będzie czkał i rzygał na cześć Stalina, tym więcej ośmiesza i siebie i Stalina. Mimo wszystko jednak w galerii naszych poetów Tuwim będzie miał wielki portret, u którego stóp przytuli się maleńki portrecik Miłosza. Ale w galerii poputczików Miłosz będzie miał wielki portret, Tuwim zaś spocznie u jego stóp, nie dorastając mu do pięt” – pisał Piasecki ponad 70 lat temu trafnie oceniając kondycję moralną swoich kolegów po piórze.

Niestety Polscy inteligenci kolaborujący z narzuconą nam władzą przekraczali granicę, która określa pojęcie „pożyteczny idiota”. Postawa wielu z nich była po prostu dość jawną zdradą, bowiem ich kłamstwa nie dotyczyły zdarzeń dziejących się na drugiej stronie globu, a na własnym podwórku.

Muzyka z Mińska, nuty z Moskwy


Niestety obserwując postawę dużej części elit polskiej opozycji i zblatowanych z nią mediów w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy pozostaje sobie zadać pytanie – czy współcześni „pożyteczni idioci” przekroczyli już granicę jawnej zdrady? Celowe, regularne i kłamliwe nazywanie migrantów zarobkowych mianem „uchodźców”, szczucie na pracowników Straży Granicznej, wykorzystywanie dzieci tak jak w przypadku obrzydliwych scen rzucania słodyczy by zdobyć jak najbardziej dramatyczne zdjęcia, cyniczne przedstawianie sytuacji w zero-jedynkowym świetle to tylko wierzchołek góry lodowej w zachowaniu znacznej części opozycyjnych mediów. Niestety wszystko to odbywa się w rytm melodii granej przez reżim Łukaszenki, a przecież wszyscy wiemy, że nuty do niej zostały napisane w Moskwie. Niestety, ale w repertuarze panów Łukaszenki i Putina przewidziane jest wykorzystywanie w tej strasznej wojnie hybrydowej nieszczęsnych migrantów jako ludzkich tarcz.

To na ile operacja dwóch dyktatorów się powiedzie zależy w dużej mierze od konsolidacji naszego społeczeństwa. Obserwując to co dzieje się w Polsce warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kto jakie role odgrywa w tym ponurym spektaklu. Niestety mam wrażenie, że wielu dotychczasowych „pożytecznych idiotów” stało się już jawnymi zdrajcami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej