RAPORT

Wojna na Ukrainie

Vatsterzy wyłudzili półtora miliarda złotych na handlu elektroniką

Blisko 1700 spółek zostało wykorzystanych przez gang vatsterów do wyłudzenia zwrotu podatków za sprzedaż m.in. telefonów komórkowych czy komputerów, pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Ze wstępnych ustaleń Prokuratury Regionalnej w Warszawie wynika, że w wyniku działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić około 1,5 mld zł. W ostatnich dniach zatrzymano 20 osób zamieszanych w przekręt.

Duża akcja CBA i KAS. Zatrzymano ponad 30 osób

Funkcjonariusze CBA we współpracy z KAS zatrzymali 34 osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W...

zobacz więcej

W minionym tygodniu funkcjonariusze CBŚP, ABW oraz KAS przeprowadzili akcję, podczas której na terenie całego kraju zatrzymano łącznie 20 osób. Przeszukano również miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby kontrolowanych przez nich firm. Podczas działań zabezpieczono do dalszej analizy między innymi dokumentację, komputery i nośniki pamięci.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach której dokonywano szeregu przestępstw gospodarczych i skarbowych. Decyzją sądu pięcioro podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Śledczym udało się także zabezpieczyć majątki tych osób o wartości ponad 15 mln. To przede wszystkim nieruchomości, luksusowe samochody, zegarki kolekcjonerskie oraz biżuteria i gotówka.

Gigantyczna skala działania


Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie, stołecznego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego dotyczy jednej z największej grup przestępczych wyłudzających VAT na handlu elektroniką.

Mogli wyłudzić nawet 343 miliony złotych podatku VAT. Zatrzymano 5 osób

Zatrzymano 5 osób w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która naraziła Skarb...

zobacz więcej

Gang ten działał w latach 2014-18 i zajmował się oszustwami podatkowymi polegającego np. na wielokrotnym obrocie tym samym towarem. Wszystko to w celu uprawdopodobnienia dokonania transakcji kupna-sprzedaży sprzętu elektronicznego między innymi telefonów komórkowych, komputerów czy drukarek między kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Oszuści zarabiali przede wszystkim na zwrocie VAT oraz sprzedaży towarów bez płacenia podatków.

O skali działalności opisywanej grupy świadczy fakt, że dotąd śledczy doliczyli się 1700 firm zamieszanych w przekręty, z czego 500 było zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, ale poza granicami Polski. Ze wstępnych ustaleń wynika, że Skarb Państwa stracił na tej działalności około 1,5 mld zł.

Część zysków vatsterzy lokowali w zegarki kolekcjonerskie najbardziej znanych firm (fot. CBŚP)
Część zysków vatsterzy lokowali w zegarki kolekcjonerskie najbardziej znanych firm (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej