RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Ludzie dzwonią, że nie działa im internet”. Potężna awaria, jest komunikat Facebooka

Jak długo potrwa awaria Facebooka? (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images; Drew Angerer/Getty Images)
Jak długo potrwa awaria Facebooka? (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images; Drew Angerer/Getty Images)

W poniedziałek nastąpiła poważna awaria Facebooka, a także innych serwisów i aplikacji należących do internetowego giganta: Instagrama, WhatsAppa oraz Messengera. Eksperci oceniają, że dotyczy ona milionów użytkowników na całym świecie. Kryzysowa sytuacja pokazała też, jak wielu internautów swoją obecność w sieci utożsamia z platformą należącą do Marka Zuckerberga. „Ludzie dzwonią do dostawców internetu, mówiąc, że im sieć nie działa” – podaje z żartobliwym komentarzem serwis niebezpiecznik.pl. Co o awarii mówi Facebook w wydanym oświadczeniu?

Nowy Wspaniały Faszyzm

Gdy przy skocznych dźwiękach Sylwestra Marzeń witaliśmy nowy rok, mało kto spodziewał się, że zamiast wejść w rok 2021, wejdziemy w 1984. Okazało...

zobacz więcej

Specjalistyczny portal Down Detector, śledzący awarie w przestrzeni cyfrowej – na który powołuje się agencja AFP – zaobserwował awarię Facebooka między innymi w gęsto zaludnionych miastach jak Waszyngton i Paryż. Użytkownicy zgłaszają także problem z dostępem do komunikatorów Messenger i WhatsApp czy serwisu Instagram, a także platformy wirtualnej rzeczywistości Oculus.

Awaria Facebooka. Firma wydała oświadczenie


Także w Polsce platforma społecznościowa jest niedostępna – dostęp do niej został odcięty po godz. 17 naszego czasu. „Sorry, something went wrong” – taki komunikat wyświetlał się użytkownikom próbującym odwiedzić Facebooka.

Zarząd Facebooka poinformował wkrótce potem na Twitterze, że został poinformowany, iż niektórzy użytkownicy serwisów społecznościowych, produktów i aplikacji firmy mają trudności z dostępem do nich. „Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalności i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – czytamy w krótkim komunikacie, pozbawionym informacji o przyczynach awarii. Zdaniem ekspertów może wiązać się to z awarią DNS lub systemem nazw domen w witrynach należących do Facebooka. Według agencji EFE trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w USA, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i innych krajach.

„Halo, nie działa mi internet”


Specjalizujący się w kwestiach cyberbezpieczeństwa serwis niebezpiecznik.pl podaje, że „ludzie zaczynają dzwonić do swoich dostawców internetu, mówiąc, że im sieć nie działa”. Dla niektórych użytkowników internetu cyfrowi giganci społecznościowi to „cały internet” – konstatuje serwis. Zobacz także: Facebook usunął profil miasta. Uznał jego nazwę za niecenzuralną

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej