RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kapitan Kirk leci w kosmos. Aktor ze „Star Treka” ma pobić rekord

William Shatner grał postać kapitana Kirka (w środku) w serialu „Star Trek” (fot.  FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images)
William Shatner grał postać kapitana Kirka (w środku) w serialu „Star Trek” (fot. FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Aktor, który w kultowym serialu „Star Trek” grał kapitana Kirka, już wkrótce wyruszy w prawdziwą podróż w kosmos – potwierdza firma Blue Origin, należąca do amerykańskiego miliardera Jeffa Bezosa. Rakieta New Shepard ma wystartować z Teksasu 12 października. Na pokładzie ma znaleźć się wspomniany aktor, 90-letni William Shatner, który tym samym zostanie najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.

Asteroida uderza w Ziemię, Polska w strefie zniszczenia. NASA pokazała symulację

19 kwietnia teleskopy „zarejestrowały” nieznany dotąd obiekt w kosmosie. Asteroida otrzymała nazwę 2021 PDC. Eksperci NASA szybko obliczyli, że...

zobacz więcej

W serialu „Star Trek” oraz w kilku pełnometrażowych produkcjach rozwijających tę opowieść Shatner grał kapitana statku kosmicznego Enterprise – Jamesa T. Kirka. „Słyszałem o kosmosie już od dawna. Teraz skorzystam z okazji, by zobaczyć go na własne oczy. To cud” – przekazał aktor w oświadczeniu cytowanym przez BBC.

Z serialowego planu w prawdziwy kosmos


Informacje o jego udziale w kosmicznych podbojach pojawiły się w mediach pod koniec października za sprawą rewelacji serwisu TMZ. Serialowy kapitan Kirk podgrzewał je zresztą od dłuższego czasu, sugerując wielokrotnie, że mógłby wziąć udział w komercyjnym locie w kosmos.

Teraz jego start na pokładzie rakiety New Shepard potwierdza oficjalnie firma Blue Origin. Wraz z aktorem polecą jeszcze trzy inne osoby. Październikowa podróż ma potrwać około godzinę i 10 minut i wynieść załogę tuż za Linię Kármána – umowną granicę kosmosu, znajdującą się 100 km nad Ziemią. To identyczne założenia jak pierwszego lotu „kosmicznych turystów” z Jeffem Bezosem na czele. Szef Blue Origin i Amazona w lipcu tego roku przebywał w kosmosie przez trzy minuty. Wówczas też towarzysząca mu 82-letnia Wally Funk została najstarszą osobą, która poleciała w kosmos. 12 października 90-letni Shatner (rocznik 1931) ma pobić jej rekord.

Zobacz także: Burza po kosmicznym locie Bezosa. „To wy za to zapłaciliście”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej