RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Białoruska propaganda zachwycona wystąpieniem posłanki opozycji

Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej w Sejmie (fot. PAP/Mateusz Marek, Andrei Stasevich/BelTA/TASS Dostawca: PAP/ITAR-TASS)
Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej w Sejmie (fot. PAP/Mateusz Marek, Andrei Stasevich/BelTA/TASS Dostawca: PAP/ITAR-TASS)

Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak część jej kolegów z frakcji i z całej opozycji, domaga się przyjmowania nielegalnych imigrantów. Ten pomysł znalazł poklask u białoruskich reżimowych mediów. „Poseł na Sejm, polska aktorka Klaudia Jachira, potępia reżim Andrzeja Dudy” – pisze prorosyjski kanał Витебск PRO.

Kryzys migracyjny. Rzecznik Praw Dziecka: Dzieci są specjalnie rozbierane i wyziębiane

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak bezpośrednio po powrocie z Aten, gdzie na spotkaniu rzeczników praw dziecka z całej Europy przedstawił problem...

zobacz więcej

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało przedłużenie stanu wyjątkowego. Zdaniem rządu jest to niezbędne, by przeciwstawiać się wojnie hybrydowej sterowanej, jak wszytsko na to wskazuje, z Mińska i Moskwy. Zdaniem części ekspertów, oba reżimy są zaangażowane w dowożenie na granice UE nielegalnych imigrantów.

Tymczasem opozycja ostro krytykuje politykę rządu Mateusza Morawieckiego.

– Zmieniacie regulamin Sejmu, bo boicie się, że inaczej nie uda wam się przedłużyć stanu wyjątkowego. Ale jaki jest bilans tych 30 dni zawieszenia swobód demokratycznych na granicy? Wiemy o sześciu śmiertelnych ofiarach. A o ilu nie wiemy, skoro nie mamy żadnych informacji? Dziennikarzy nie wpuszczacie – mówiła w Sejmie Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także ->  Przechwytują imigrantów, ale także ratują im życie. Nowe nagrania z granicy [WIDEO]

W ocenie posłanki władze „gwałcą umowy międzynarodowe, które Polska podpisała”. – Polacy, którzy tyle razy w swojej historii uciekali jako uchodźcy i korzystali z pomocy innych krajów, teraz, kiedy mają szansę spłacić swój dług, odwracają się tyłem do cudzego cierpienia i wołania o pomoc, żeby nie było śladów – przekonywała.

Startują szkolenia LGBT+ dla nauczycieli i dyrektorów. Co na to rodzice?

Władze Gdańska znów przekazały duże pieniądze stowarzyszeniom promującym LGBT. Teraz nauczyciele, pedagodzy i dyrektorzy będą się szkolić, jak...

zobacz więcej

Wystąpienie posłanki opozycji zacytował prorosyjski, białoruski kanał Витебск PRO. Wypowiedź Klaudii Jachiry została spisana, a także zaprezentowana w formie nagrania wideo. Jest rozpowszechniana na profilach sympatyzujących z Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem.

„Wygląda na to, że Polacy zaczynają coś dostrzegać. Poseł na Sejm, polska aktorka Klaudia Jachira, potępia reżim Andrzeja Dudy” – można przeczytać między innymi.

Zobacz także ->  Setki prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

„To samo na Telegramie u białoruskiego polityka Juryja Waskrasienskiego (członka Partii Komunistów Białoruskiej (PKB), dawniej pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Leninowskiego Komunistycznego Związku Młodzieży Białorusi (LKZMB). To o nim opozycja tyle niedawno pisała…” – skomentował na Twitterze radny Dariusz Matecki. Opublikował zrzut ekranu pokazujący, że białoruski polityk również jest zadowolony z wystąpienia posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej