RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chińska superprodukcja wojenna zdeklasowała nowy film o Bondzie

Film „Battle of Lake Changjin”, w samych Chinach zgarnął 203 miliony dolarów (fot. Materiały prasowe)
Film „Battle of Lake Changjin”, w samych Chinach zgarnął 203 miliony dolarów (fot. Materiały prasowe)

Dawno już nie było w kinach tak interesującego weekendu pod względem zysków, jakimi mogą się pochwalić prezentowane tam premierowo filmy. Królem zestawienia nie jest jednak najnowszy film o Bondzie. W chińskich kinach zadebiutowało widowisko, które w weekend zarobiło niemal dwa razy więcej niż „Nie czas umierać”. To film „Battle of Lake Changjin”, który w samych Chinach zgarnął 203 miliony dolarów.

Premiera nowego Bonda. Wśród gości członkowie rodziny królewskiej

Z półtorarocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa, ale jak zwykle w obecności wielu gwiazd, odbyła się we wtorek wieczorem w Royal Albert...

zobacz więcej

Sukces finansowy filmu „Battle of Lake Changjin” („Bitwa o jezioro Changjin”) jest jeszcze bardziej efektowny, jeśli do wyniku z weekendu doliczy się zyski z czwartku. Film zadebiutował w kinach właśnie 30 września w związku z odbywającym się w Chinach świętem. W sumie w pierwszych czterech dniach jego wyświetlania wpływy z biletów wyniosły 234 miliony dolarów.

To więcej niż w sumie zarobiły filmy przewodzące w box–office międzynarodowym (bez Chin i Ameryki Północnej) oraz północnoamerykańskim. To odpowiednio: „Nie czas umierać” (119 mln dolarów) oraz „Venom 2: Carnage” (90 mln).

Bardzo dobrze w Chinach poradził sobie też inny miejscowy film zatytułowany „My Country, My Parents” („Mój kraj, moi rodzice”), który zarobił niecałe 71 mln dolarów. Obydwa filmy na czele chińskiego box–office to dzieła patriotyczne. Właśnie takie kino święci w Chinach triumfy w trakcie pandemii. „Battle of Lake Changjin” świetnie poczyna sobie również w kinach IMAX, gdzie zarobił prawie 13 milionów dolarów. Dzięki temu znalazł się na trzecim miejscu w historii, jeśli chodzi o wynik kasowy w pierwszym weekendzie wyświetlania.

„Battle of Lake Changjin” to epickie widowisko wojenne nakręcone za 200 mln dolarów i wyreżyserowane przez trzech znanych chińskich reżyserów: Chena Kaige, Tsui Harka oraz Dante Lama. Akcja filmu rozgrywa się w pierwszych dniach wojny koreańskiej. Chińczycy sportretowani są tu jako kraj zmuszony do obrony przed agresją ze strony sił zjednoczonych pod przewodnictwem USA. Pomagają oni północnokoreańskiemu liderowi Kim Ir Senowi w wojnie, która w Chinach określana jest jako odparcie amerykańskiej agresji i pomoc Korei.

W głównej roli w filmie „Battle of Lake Changjin” występuje gwiazdor widowiska „Wilk wojny” Wu Jing. Partneruje mu gwiazdor muzyki pop Jackson Yee.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej