RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polski Ład: Ile zyskają emeryci? Mamy szczegółowe wyliczenia

Większość emerytów będzie zwolniona od płacenia podatku dochodowego (fot. Shutterstock/Jacob Lund)
Większość emerytów będzie zwolniona od płacenia podatku dochodowego (fot. Shutterstock/Jacob Lund)

W piątek sejm przegłosował podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zysk w swoich kieszeniach odczują seniorzy, bo zdecydowana ich większość nie będzie płacić podatku. Jak zmienią się świadczenia? Oto szczegółowe wyliczenia.

Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych. Rośnie kwota wolna

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych, które wdrażają rozwiązania zapisane w Polskim Ładzie. „Za” głosowało 235 posłów, 217 było...

zobacz więcej

W ramach Polskiego Ładu zmieniony ma zostać system podatkowy. Nowa kwota wolna od podatku wynosić ma 30 tys. zł. Oznacza to, że zdecydowana większość emerytur będzie zwolniona z podatku.

Więcej na konto będzie wpływać każdemu seniorowi, którego emerytura nie przekracza 4,5 tys. zł netto. Zyskają najubożsi. Zmian nie odczują osoby z najniższym świadczeniem.

Więcej na swoim koncie znajdą seniorzy, których emerytura wynosi 1 tys. zł netto. To wzrost o 64,44 zł miesięcznie.

Do pułapu 2,1 tys. zł dodatkowa kwota na koncie będzie systematycznie rosnąć. Emeryci otrzymujący 1, 3 tys. zł, zyskają 98,93 zł, 1,6 tys. zł w tym roku, to o 132,32 zł od stycznia 2022 r.

Największe powody do zadowolenia będą mieli seniorzy, których emerytura nieznacznie przekracza 2 tys. zł. W ich przypadku wzrost świadczenia wyniesie ponad 180 zł miesięcznie. W skali roku to oznacza równowartość miesięcznego świadczenia.

Rozwiązania przyjęte przez sejm w Polskim Ładzie nie ucieszą najlepiej zarabiających. Osoby, otrzymujące 4,5 tys. zł miesięcznie w przyszłym roku muszą liczyć się z obniżką niewiele przekraczającą 40 zł. Z kolei w przypadku emerytów, pobierających świadczenie w wysokości 5 tys. zł obniżka wyniesie 88,96 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej