RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak migranci spędzają czas na Białorusi? Dyrektor Biełsatu: Turyści

Zanim uchodźcy ruszą na granicę, spędzają czas m.in. w galeriach handlowych (fot. Fb/Agnieszka Romaszewska, Getty Images)
Zanim uchodźcy ruszą na granicę, spędzają czas m.in. w galeriach handlowych (fot. Fb/Agnieszka Romaszewska, Getty Images)

Agnieszka Romaszewska relacjonuje w mediach społecznościowych, jak wygląda pobyt na Białorusi uchodźców, którzy m.in. z Iraku i Syrii próbują się dostać na Zachód Europy. „»Turyści«, którzy wkrótce zmienią się w »uchodźców«, palą w samiutkim środku lasu ognisko i na razie nie wyglądają na zatroskanych, choć oczywiście nie można wykluczyć, że jeśli zawrócą ich polscy strażnicy, chłodne noce popsują im humor” – pisze na Facebooku dyrektor Biełsat TV.

Dziesiątki tysięcy Afgańczyków chcą przyjechać do Holandii. „Nie ma na to zgody”

Sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa w rządzie Holandii Ankie Broekers-Knol powiedziała, że do kraju może chcieć przyjechać nawet 100 tysięcy...

zobacz więcej

Romaszewska przywołuje profil mężczyzny na portalu społecznościowym TikTok, który relacjonuje podróż do Europy.

Na jego koncie widzimy dość szczegółową relację ze spacerów po Mińsku, a także wyprawę dobrze ubranej grupy mężczyzn przez las, prawdopodobnie w okolicach granicy polsko-białoruskiej.

Romaszewska: „Zaniepokojony czytelnik z Mińska pisał wczoraj, że zauważyć można masę »turystów«, miedzy nimi kobiet z małymi dziećmi, nawet niemowlętami. Jego zdaniem turystów jest w mieście »wiele tysięcy«, są wszędzie, rozkupują ciepłe rzeczy w ГУМ-ie i ЦУМ-ie (domy towarowe – przyp. red.), pełne ich są galerie handlowe, miasto (zwiedzają, fotografują smartfonami, nie wyglądają na biednych i nieszczęsnych).

Rozlokowani w hotelach i coraz częściej w wynajmowanych mieszkaniach po kilka, kilkanaście osób. U niego w klatce w bloku w centrum byli w 2 mieszkaniach wpierw Irańczycy, teraz Afgańczycy”.

@mohamadalkadree #بلاروسيا ♬ original sound - Mohamad Alkadree
@mohamadalkadree #غابات #بولندا #حورانه #سوريا #المانيا���� ♬ original sound - Mohamad Alkadree


Dyrektor Biełsatu zwraca także uwagę, że kryzys na granicy sprawił, iż w „Polsce już nie interesujemy się niemal tym, co robi ze swoimi obywatelami, a naszymi sąsiadami koszmarny satrapa zza ściany (…) do kolejnych ludzi wpadają bandyci w mundurach, a czasem i bez, tylko naparzamy się miedzy sobą”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej