RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kryzys migracyjny. „Celowe działanie nastawione na destrukcję, destabilizację”

Najnowsze

Popularne

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest bardzo poważna. Od czasów zimnej wojny tak trudnej sytuacji nie mieliśmy – oceniła w programie „Gość Wiadomości” marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wskazała, że kryzys migracyjny jest podsycany przez współpracującego z Kremlem prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę.

Michałów i zdjęcia dzieci: lawina komentarzy po ujawnieniu procederu

Zdobywanie zdjęć dzieci poprzez rzucanie im słodyczy wzbudziło lawinę komentarzy i dyskusji. Dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał zarzucił portalowi...

zobacz więcej

– Widzimy, że napór nielegalnych imigrantów jest coraz większy. Wiemy, że oni nie przyjeżdżają tutaj sami. To jest celowe działanie, które jest nastawione na destrukcję, destabilizację ze strony Alaksandra Łukaszenki, która nie działa w pojedynkę tylko razem z Rosją, Władimirem Putinem – powiedziała Witek.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że nielegalni imigranci przylatują na Białoruś na podstawie wizy turystycznej. – Oni przebywają legalnie na terenie Białorusi, niektórzy z nich od kilku lat i przede wszystkim w nocy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Ta liczba ciągle się zwiększa – zaznaczyła.

Witek: Stan wyjątkowy – niezbędny


– Wprowadzenie stanu wyjątkowego było naprawdę niezbędne. Żołnierze, służby graniczne mają pełne ręce roboty – pilnują naszego bezpieczeństwa. Nie tylko bezpieczeństwa Polaków – to są zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Unia mówi dziś, że trzeba Polskę wspierać, ponieważ ochrona tej granicy jest ochroną granicy UE – podkreśliła Witek.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – tylko w sobotę 398 – a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję o zwróceniu się do prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W środę Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego.

W piątek po południu w „Dzienniku Ustaw” ukazało się rozporządzenie prezydenta z dnia 1 października w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej