RAPORT

Pogarda

Rośnie cena gazu. Holenderskie media: kryzys energetyczny już trwa

Holenderscy eksperci stawiają za wzór Polskę i Francję (fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)
Holenderscy eksperci stawiają za wzór Polskę i Francję (fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sezon grzewczy rozpoczął się w Holandii w miniony piątek, tymczasem cena metra sześciennego gazu ziemnego wzrosła w kraju do rekordowego poziomu 75 eurocentów za metr sześcienny, a krajowe magazyny z gazem są wypełnione tylko w połowie. „Kryzys energetyczny w Niderlandach już trwa” – ocenia dziennik „Het Parool”.

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu na Węgry przez Ukrainę

Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał w piątek tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry – poinformowała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu...

zobacz więcej

Podczas pandemii COVID-19 ceny energii spadły do niskiego poziomu, jednak wraz z szybkim ożywieniem gospodarczym obecnie ceny gwałtownie rosną. W ciągu ostatniej dekady cena metra sześciennego gazu prawie zawsze zawierała się w przedziale 10-30 eurocentów.

Dziennik „NRC” przypomina, że w Holandii od 2019 roku nie upadła żadna firma z sektora energetycznego. Jednak fakt, iż w ubiegłym tygodniu trzy brytyjskie firmy energetyczne – Green Energy UK, Avro Energy i Green Supplier – złożyły wnioski o upadłość, spowodował zaniepokojenie Holenderskiego Urzędu Konsumentów (ACM).

Gwałtowny wzrost cen energii


Rzecznik regulatora poinformował w ubiegłym tygodniu, że bezpieczeństwo dostaw gazu i prądu nie jest zagrożone, ale gwałtowny wzrost cen energii o miesiąc przyspieszy kontrolę sytuacji finansowej dostawców.

– Do niedawna Holandia była samowystarczalna i mogliśmy polegać na wydobyciu gazu z pól w okolicach Groningen – powiedziała „Het Parool” Lucia van Geuns, ekspertka ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych. Teraz kraj już „nie ma tego luksusu”, gdyż przestał wydobywać tam gaz – dodała. Holenderskie magazyny z gazem są wypełnione tylko w połowie, podczas gdy na ogół są pełne. „Het Parool” ocenia, że kryzys energetyczny w Holandii już trwa, a rząd się na to nie przygotował. Gazeta cytuje ekspertów, którzy stawiają za wzór Polskę i Francję, których rządy zobowiązały firmy energetyczne do gromadzenia latem dodatkowych zapasów na zimę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ekspert ds. energii Aad Correlje z uniwersytetu TU Delft ocenia w rozmowie z „HP”, że „rząd powinien bardziej strategicznie zajmować się dostawami energii”. Jego zdaniem Holandia może lepiej wykorzystać istniejące rezerwy gazu na Morzu Północnym i na lądzie jako bufor na czasy niedoborów energii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej