RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecka europosłanka o Nord Stream 2: Obawy Polaków były uzasadnione

Zieloni deklarują, że ich celem jest zablokowanie Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Zieloni deklarują, że ich celem jest zablokowanie Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Działania Władimira Putina prowadzące do wzrostu cen gazu dowodzą, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków były niestety uzasadnione – przyznaje w europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon.

Ambasador RP w Kijowie: Nord Stream 2 zmusza nas do politycznej konsolidacji

Gazociąg Nord Stream 2 tworzy deficyt w sferze bezpieczeństwa, co zmusza nas do politycznej konsolidacji – powiedział ambasador RP w Kijowie...

zobacz więcej

– Putin codziennie udowadnia swoimi działaniami, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków dot. Nord Stream 2 były niestety uzasadnione. Nie była to panika, tylko uzasadniona obawa. Putin gra narzędziem, jakim są dostawy gazu, żeby wywierać, także na Niemcy, presję finansową. Gra problemami ludzi. Bardzo ważne jest, żeby Polska wciąż nagłaśniała ten temat – mówi von Cramon, komentując ostatni wzrost cen energii.

Sztuczne podbijanie cen gazu


– Niedługo zaczną się negocjacje koalicyjne w Niemczech oraz sezon grzewczy. Kreml chce połączyć te dwie sprawy, żeby wywrzeć na polityków w RFN nacisk i wymusić na nich zgodę na dopuszczenie Nord Stream 2 do użytku. W tym celu właśnie sztucznie podbija ceny gazu. Jaki będzie tego efekt? Otóż wytworzy to klimat społecznego niepokoju. Konsumenci powiedzą: „zróbcie coś z tym; nie stać nas na 4-krotnie wyższe rachunki; po co się tak upieracie? Bawicie się w politykę, a my za to płacimy”. Powstanie presja, by wbrew prawu i wbrew interesom Europy zgodzić się na gazociąg. W imię uniknięcia niepokojów społecznych – przewiduje eurodeputowana, należąca do czołówki niemieckich ekspertów zajmujących się Rosją i innymi krajami posowieckimi.

Przypomina, że Zieloni są jedyną partią reprezentowaną w Bundestagu, która konsekwentnie sprzeciwiała się budowie Nord Stream 2. – Cały czas próbujemy zablokować Nord Stream 2. To jest nasz cel. Wszędzie tam, gdzie możemy wywierać jakikolwiek wpływ - robimy to. Od organizacji pozarządowych i urzędów federalnych, przez ministerstwa po Komisję Europejską. Dla ewentualnych ministrów w niemieckim rządzie z ramienia Zielonych – niezależnie od tego czy będą odpowiadać za ochronę środowiska, bezpieczeństwo, czy sprawy zagraniczne – zablokowanie tego gazociągu oraz uniemożliwienie Rosji wywierania jeszcze większego wpływu na europejski rynek poprzez dostawy energii, będzie priorytetem – zapewnia von Cramon.

CZYTAJ TAKŻE: KE: Nord Stream 2 będzie musiał uzyskać certyfikację w Niemczech i opinię KE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej