RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sonda BepiColombo przesłała pierwsze zdjęcia Merkurego

Sonda BepiColombo nad Merkurym (fot. Shutterstock)
Sonda BepiColombo nad Merkurym (fot. Shutterstock)

Sonda BepiColombo zrobiła pierwsze zdjęcia Merkurego podczas przelotu w odległości ok. 200 km od powierzchni tej najbliższej Słońca planety, po czym przesłała je na Ziemię – poinformowała w sobotę Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Zagadka zacienionych kraterów. „Pomoże w długofalowej eksploracji Księżyca”

Najbliższa Słońcu planeta – Merkury oraz Księżyc, w pobliżu biegunów mogą mieć więcej wodnego lodu niż wcześniej zakładano. Specjaliści z NASA...

zobacz więcej

BepiColombo została wystrzelona w kosmos w 2018 roku, zabierając ze sobą sondy dwóch agencji kosmicznych, europejskiej ESA i japońskiej JAXA. Statek kosmiczny ma docelowo znaleźć się na orbicie Merkurego w 2025 roku.

Sondzie udało się uchwycić na czarno-białych zdjęciach m.in. szeroki na 166 km krater Lermontowa, jak i północną półkulę planety – przekazała ESA.

Był to pierwszy z sześciu zaplanowanych przelotów BepiColombo nad Merkurym. Kolejne są potrzebne, by sonda mogła wytracić prędkość. Po osiągnięciu pożądanej prędkości będzie mogła wypuścić dwa orbitery: europejski i japoński, nazwane odpowiednio Mercury Planetary Orbiter (MPO) oraz Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO).

Celem projektu BepiColombo są badania struktury, topografii i geologii Merkurego. Pierwsza planeta od Słońca jest najsłabiej zbadaną z czterech planet skalistych Układu Słonecznego.

Nazwa misji upamiętnia włoskiego matematyka i inżyniera Giuseppe „Bepi” Colombo (1920-1984), który w 1974 roku zasugerował NASA dokonanie manewru asysty grawitacyjnej w ramach misji Mariner 10.

Zobacz także: Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej