RAPORT

Pogarda

Dyrektor Muzeum Auschwitz nagrodzony we Włoszech za upowszechnianie historii

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński  otrzymał nagrodę Cherasco Storia (fot. TT/Muzeum Auschwitz)
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński otrzymał nagrodę Cherasco Storia (fot. TT/Muzeum Auschwitz)

Najnowsze

Popularne

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński odebrał w sobotę we Włoszech nagrodę Cherasco Storia za zasługi w upowszechnianiu historii. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród z zakresu historii we Włoszech, ustanowiona w 1997 r. – zakomunikowało muzeum.

Muzeum Auschwitz zdobyło drugą część tzw. archiwum Eissa

Muzeum Auschwitz pozyskało oryginalne dokumenty drugiej części tzw. archiwum Eissa. To m.in. kilkadziesiąt zdjęć Żydów, którym grupa kierowana...

zobacz więcej

„Uwagę jury nagrody zwróciła książka Piotra Cywińskiego »Epitafium... i inne spisane niepokoje«, która w 2017 r. została przełożona na język włoski i ukazała się nakładem wydawnictwa Bollati Boringhieri” – podał Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum. Poinformował też, że każdego roku, w przeddzień wręczenia nagród, laureaci spotykają się z uczniami i studentami piemonckich szkół i uniwersytetów.

Piotr Cywiński wygłosił w tym roku wykład o współczesnych wyzwaniach Auschwitz. – Podobnie do doświadczenia ludzkiego, pamięć jest przede wszystkim kluczem do budowania teraźniejszości i przyszłości naszego świata. Innych tak wielkich kluczy nie mamy. Dlatego pamięć musi w nas wzbudzać moralny niepokój i chęć odnajdywania ścieżek własnej odpowiedzialności – powiedział podczas wykładu Piotr Cywiński.

Sawicki zaznaczył, że wyróżnienie dla dyrektora muzeum zostało przyznane już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy zmuszeni byli do przełożenia uroczystości. W tym roku zdecydowano się na wręczenie nagród w podwójnej edycji za lata 2020 i 2021.

Zobacz także: Muzeum Auschwitz z nagrodą Europa Nostra 2020


Premio Internazionale Cherasco Storia ma na celu wyeksponowanie historii jako podstawowej dyscypliny naukowej współistnienia obywateli w społeczeństwie. Ma rozbudzać w ludziach pasję do poznawania przeszłości, ucząc tego, iż miłość do historii można przekazać jedynie poprzez jasny i porywający język połączony z wnikliwością badań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej