RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Cichanouska: Białoruski rząd wykorzystuje migrantów, by szantażować Europę

Najnowsze

Popularne

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że rząd Białorusi wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy – przekazał w sobotę kanał informacyjny Euronews.

Straż Graniczna: Służby białoruskie rozdają cudzoziemcom mundury [WIDEO]

Spodziewamy się kolejnych prowokacji ze strony białoruskiej. Służby białoruskie dają mundury cudzoziemcom koczującym po ich stronie, pomimo tego,...

zobacz więcej

W wywiadzie przeprowadzonym w Grecji przez tamtejszy oddział stacji Cichanouska, która uczestniczyła w konferencji Athens Democracy Forum, tłumaczyła, jak białoruskie władze wywierają presję na unijne granice.

– Ci wszyscy ludzie na granicach przychodzą tam wraz z funkcjonariuszami KGB. Migranci są śledzeni przez ludzi reżimu, to dlatego są to „grupy zorganizowane” – powiedziała liderka białoruskiej opozycji.

– Rzecz jasna dla Europy to ogromny problem, co zrobić z tymi ludźmi, ponieważ migranci są także zakładnikami tego systemu. Oni nie są winni tego, że stali się ofiarami reżimu (białoruskiego) – dodała.

Według zapowiedzi przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki nie później niż w lutym przyszłego roku w kraju ma się odbyć referendum konstytucyjne, które ma m.in. powołać nowe ciało zarządzające o nazwie Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy (WNS).

Zobacz także: Dyrektor OSW: Białoruś próbuje wywrzeć nacisk na UE


System hesco-bastion na granicy z Białorusią. Przyda się, gdy spadną temperatury

Po konsultacjach ze Strażą Graniczną zdecydowaliśmy o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion; to specjalne umocnienia, które będą...

zobacz więcej

Według części niezależnych ekspertów Łukaszenka po odejściu z urzędu zająłby inne stworzone dla niego i pozwalające zachować decydujący wpływ na politykę stanowisko, np. przewodniczącego nowego organu zarządzającego.

Białoruska opozycja zapowiedziała, że nie uzna wyników tego głosowania. – Wszyscy w Białorusi wiedzą, że to referendum jest jak sypanie piaskiem w oczy Europie, jak sygnał „patrzcie, robię coś na rzecz demokratyzacji”. Wydaje mi się, że ludzie będą tak wystraszeni przemocą, że nikt w ogóle nie wyjdzie głosować – przewidywała Cichanouska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.

Zobacz także: Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy apeluje o wsparcie Polski, Litwy i Łotwy


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej