RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kolejne źródło lawy. Władze ostrzegają mieszkańców La Palmy [WIDEO]

Zdjęcia z dronu zarejestrowały dym i lawę wylewającą się z nowego otworu, który pojawił się na pęknięciu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Nowe źródło emisji potwierdził Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan). Fontanny lawy nadal wylewały się w sobotę, a większość strumieni spływała do nowej delty ukształtowanej w Oceanie Atlantyckim.

Lawa z Cumbre Vieja zalała ponad 100 ha. Erupcja może ustać dopiero w grudniu

Lawa wydostająca się od niedzieli z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja zalała do wtorku ponad 110 hektarów terenów na wyspie La Palma. Według...

zobacz więcej

Zauważony w sobotę nowy otwór jest czwartym otwartym od erupcji Cumbre Vieja 19 września. Łącznie z tym kraterem wulkan liczy pięć miejsc emitujących lawę. Z nowego otworu wydostają się elementy ciekłe, stałe, w tym magma i piroklasty, a także gazowe.

Władze zalecają 3,5 tys. mieszkańców wyspy, by nie wychodzić z domów ze względu na złą jakość powietrza. Naukowcy rozpoczęli już monitorowanie nowego krateru. Kontynuowany jest też nadzór nad nowym strumieniem i dwoma nowymi źródłami emisji, które pojawiły się w piątek.

Powierzchnia hiszpańskiej La Palmy na archipelagu Wysp Kanaryjskich została powiększona o około 338 hektarów, po tym jak lawa wylewająca się z wulkanu ostygła i stwardniała, gdy dotarła do wód Oceanu Atlantyckiego.

Wulkan sparaliżował rolnictwo na La Palmie. Lawa pokryła kilkaset hektarów upraw [WIDEO]

Niedzielny wybuch wulkanu Cumbre Vieja doprowadził do paraliżu rolnictwa na hiszpańskiej wyspie La Palma. Lokalne władze wskazują, że lawa zalała...

zobacz więcej

Obrona cywilna wydała w piątek rano alert do mieszkańców południowo-zachodniej części La Palmy, przestrzegając przed nasileniem się obecności szkodliwego dla zdrowia dwutlenku siarki w powietrzu wskutek kontaktu lawy z wodą oceaniczną.

Władze wyspy kontynuują szacowanie strat spowodowanych przez wulkan. W wyniku erupcji zniszczonych zostało już ponad 1000 budynków. Liczne szkody ponieśli także przedsiębiorcy, głównie plantatorzy bananów.

W piątek rano rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił, że wprowadzi program redukcji podatków dla rezydentów La Palmy i podmiotów, które ucierpiały w rezultacie erupcji Cumbre Vieja. Będzie on obowiązywał do 2026 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej