RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Największe w historii wtargnięcie chińskich samolotów nad Tajwan

Myśliwce Chengdu J-20 (fot. Chen Jimin/China News Service via Getty Images)
Myśliwce Chengdu J-20 (fot. Chen Jimin/China News Service via Getty Images)

Tajwan poinformował o największym w historii wtargnięciu chińskich sił powietrznych w jego strefę obrony powietrznej. Wzięło w nim udział 38 samolotów lecących w dwóch falach.

Ponad 700 ewakuowanych Afgańczyków bez papierów uciekło z bazy w USA

Afgańczycy ewakuowani z kraju do USA na własną rękę opuszczają bazy wojskowe, gdzie zostali zakwaterowani, jeszcze przed otrzymaniem papierów...

zobacz więcej

Zdaniem władz Tajwanu demonstracja siły związana była z obchodzoną w Chinach 70 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgodnie z mapą przedstawioną przez ministerstwo obrony Tajwanu pierwsza partia chińskich samolotów przeleciała w pobliżu Wyspy Pratas, a dwa bombowce leciały najbliżej atolu.

Druga grupa poleciała do Kanału Bashi, który oddziela Tajwan od Filipin, kluczowej drogi wodnej łączącej Pacyfik z spornym Morzem Południowochińskim.

Tajwan wysłał samoloty bojowe, aby ostrzec chińskie samoloty, tajwańskie systemy rakietowe zostały uruchomione w celu ich monitorowania – poinformowało ministerstwo obrony.

Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Z pomocą przyjdzie wojsko

Od poniedziałku brytyjska armia zacznie dostarczać paliwo na stacje benzynowe w rejonach najbardziej dotkniętych kryzysem paliwowym. W sumie do...

zobacz więcej

Chiny jeszcze nie skomentowały swoich działań. Wcześniej twierdziły, że takie loty mają chronić suwerenność kraju i przeciwdziałać „zmowie” między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, najważniejszym międzynarodowym sponsorem wyspy.

Poprzednie największe wtargnięcie miało miejsce w czerwcu, z udziałem 28 samolotów chińskich sił powietrznych.

Zdaniem Reutera Chiny zwiększyły presję militarną i polityczną, aby spróbować zmusić Tajwan do podporządkowania się Pekinowi. Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i będzie bronił swojej wolności i demokracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej