RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ponad 700 ewakuowanych Afgańczyków bez papierów uciekło z bazy w USA

W amerykańskich bazach przebywa ponad 50 tys. Afgańczyków (fot. Barbara Davidson/Getty Images)
W amerykańskich bazach przebywa ponad 50 tys. Afgańczyków (fot. Barbara Davidson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Afgańczycy ewakuowani z kraju do USA na własną rękę opuszczają bazy wojskowe, gdzie zostali zakwaterowani, jeszcze przed otrzymaniem papierów przesiedleńczych – napisała w piątek Agencja Reutera, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródła.

Co armia USA zostawiła na lotnisku w Kabulu? 73 samoloty, śmigłowce i wiele więcej [WIDEO]

Siły USA pozostawiły na lotnisku w Kabulu 73 samoloty, 70 pojazdów opancerzonych MRAP, samochody i śmigłowce. Według zapewnień amerykańskiego...

zobacz więcej

Liczba „niezależnych odejść” przekroczyła już 700. Budzi to obawy wśród zwolenników imigracji, zaniepokojonych ryzykiem, na które narażają się Afgańczycy, rezygnując z otwartego i całkowicie dobrowolnego procesu przesiedleń.

Rzecznik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS) odmówił skomentowania danych dostarczonych Reuterowi, lecz powiedział, że Afgańczycy, którzy opuścili bazy, mieli już związki z USA, czyli kontakty z członkami rodziny, przyjaciółmi, a także mieli zasoby finansowe potrzebne, by się utrzymać.

Rzecznik przypomniał, że wielu z ewakuowanych było obywatelami USA, bądź stałymi mieszkańcami lub posiadało specjalne wizy imigracyjne, dzięki czemu mogli szybko opuścić Afganistan.

Jednak wcześniejsze opuszczenie bazy może kosztować osoby ewakuowane z Afganistanu utratę kluczowych korzyści, takich jak przyspieszone pozwolenia na pracę. Może też stworzyć masę problemów prawnych w przyszłości z uwagi na złożoność amerykańskiego systemu imigracyjnego.

– Może to prowadzić do wielu lat strasznych problemów ze statusem imigracyjnym – powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel służb imigracyjnych.

„Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym sojusznikom w dobrym starcie w nowych warunkach” – napisał w oświadczeniu demokratyczny senator Jeff Merkley.

USA ogłosiły zakończenie wycofywania sił z Afganistanu

Szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie. –...

zobacz więcej

W amerykańskich bazach przebywa 53 tys. Afgańczyków


Eksperci ds. imigracyjnych twierdzą, ze Afgańczycy, którzy opuszczają bazy, nie łamią amerykańskiego prawa, a przedstawiciele armii nie maja prawa ich przetrzymywać wbrew woli w żadnej z ośmiu lokalizacji na terenie USA. Łącznie w bazach przebywa 53 tys. Afgańczyków, którzy uciekli przed talibami podczas amerykańskich lotów ewakuacyjnych.

Przedstawiciele amerykańskich władz podkreślają, że wszyscy Afgańczycy, którzy opuszczają amerykańskie bazy, przeszli już kontrolę bezpieczeństwa przed przybyciem do USA, a ryzyko opuszczenia baz ponoszą sami.

Reuter obejrzał dokument zatytułowany „Informacje o wyjeździe”, który ma ostrzec Afgańczyków rozważających wyjazd przed zakończeniem formalnego przesiedlenia. Przypomina im, że w bazie otrzymają dokumenty imigracyjne, a nawet gotówkę, aby pomóc w opłaceniu podróży do miejsca docelowego w Stanach Zjednoczonych.

„Kiedy opuścisz tę bazę, tracisz te korzyści i możesz już nie wracać” – czytamy w dokumencie.

Margaret Stock, prawniczka ds. migracji mająca doświadczenie w sprawach związanych z wojskiem, powiedziała, że wydanie ostrzeżenia nie miało złych intencji.

– Myślę, że starają się chronić ludzi. Afgańczycy opuszczający bazy mogą stać się w USA drażliwym problemem w niektórych częściach kraju, szczególnie biorąc pod uwagę medialne relacje o incydentach dotyczących bezpieczeństwa w Fort McCoy, Wisconsin i Fort Bliss" – stwierdziła. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej