RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukraina wzmacnia granice z Białorusią i Rosją. „Chcemy mieć pełną kontrolę”

Na wzmocnienie granic Ukraińcy wydadzą 17 mld hrywien (ponad 2,5 mld złotych) (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)
Na wzmocnienie granic Ukraińcy wydadzą 17 mld hrywien (ponad 2,5 mld złotych) (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski zapowiedział w piątek, że w przyszłym roku ruszy „wielka budowa inteligentnej granicy” z Rosją i Białorusią. Jak stwierdził, ma to pozwolić na 100-procentową kontrolę nad tymi odcinkami.

Setki migrantów koczują na lotnisku w Mińsku [WIDEO]

Każdego dnia kilkaset migrantów przylatuje do Mińska, skąd białoruskie służby rozwożą ich na granicę z Polską, Litwą lub Łotwą. Białoruski...

zobacz więcej

– Jesteśmy teraz inni niż osiem lat temu. Państwo dokłada wszelkich starań i (przeznacza) finanse, by w końcu wyposażyć odcinki granicy z Rosją i Białorusią – mówił minister podczas wizyty w obwodzie ługańskim, gdzie odwiedził zbudowany niedawno odcinek na granicy z Rosją.

Jak zapowiedział, w przyszłym roku ma ruszyć „wielka budowa granic”. Wyjaśnił, że mają to być obiekty inżynieryjne, "i w ogóle nowa inteligentna granica", która ma umożliwić strażnikom 100-proc. kontrolę granic kraju.

Monastyrski poinformował, że pełne wyposażenie granic kosztować będzie 17 mld hrywien (ponad 2,5 mld złotych), a jego resort zwrócił się do rządu o uwzględnienie tych kwot w budżecie na 2022 r.

Zaznaczył, że Ukraina ma jeszcze „tysiące kilometrów” niewyposażonej granicy.

– Jest to szczególnie aktualne w warunkach nowych migracyjnych wyzwań, spowodowanych kryzysem w Afganistanie i działań Białorusi wobec sąsiadów z UE: Polski i krajów bałtyckich – napisało MSW.

Długość lądowej granicy z Rosją wynosi 1974 km, w tym odcinek długości 409 km znajduje się w części obwodów donieckiego i ługańskiego, które nie są kontrolowane przez rząd w Kijowie. Ukraińsko-białoruska granica to ponad tysiąc km.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej