RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sędzia Izby Dyscyplinarnej zawiadamia prokuraturę ws. czterech sędziów SN

Według sędziego Majchrowskiego zachodzi uzasadnione podejrzenie dopuszczenia się przez SSN Józefa Iwulskiego (na zdj.) przekroczenia uprawnień (fot. PAP/Rafał Guz)
Według sędziego Majchrowskiego zachodzi uzasadnione podejrzenie dopuszczenia się przez SSN Józefa Iwulskiego (na zdj.) przekroczenia uprawnień (fot. PAP/Rafał Guz)

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Jan Majchrowski skierował w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez czworo tzw. starych sędziów Sądu Najwyższego, w tym sędziego Józefa Iwulskiego – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Chodzi o przekroczenie uprawnień.

Ujawniono nagranie. Zobacz, co robi białoruska Straż Graniczna [WIDEO]

Polskie służby ujawniły nagranie, na którym białoruska Straż Graniczna analizuje z imigrantami, jak nielegalnie przedostać się na terytorium...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Pismo w tej sprawie sędzia Majchrowski skierował do Prokuratury Krajowej i do wiadomości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

W zawiadomieniu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa, Majchrowski zwrócił uwagę, że w lipcu br. Izba Dyscyplinarna nieprawomocnie uchyliła immunitet byłemu prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefowi Iwulskiemu, zawiesiła go w czynnościach służbowych i obniżyła mu wynagrodzenie o 25 proc. Na tę decyzję zostało złożone zażalenie. Uchylenia immunitetu Iwulskiemu domagała się prokuratura IPN, która chce postawić mu zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.

Sędzia Majchrowski w piśmie do prokuratury przekonuje, że złożenie przez sędziego Iwulskiego zaskarżenia nie wstrzymuje wykonania uchwały Izby Dyscyplinarnej. Podkreślił przy tym, że już po decyzji o uchyleniu immunitetu sędzia Iwulski orzekał w kilku sprawach. W składach orzeczniczych, których przewodniczył Iwulski, było jeszcze troje sędziów Izby Pracy SN, których także dotyczy zawiadomienie skierowane przez Majchrowskiego.

„W mojej ocenie zachodzi uzasadnienie podejrzenie dopuszczenia się przez SSN Józefa Iwulskiego przekroczenia uprawnień, zaś przez pozostałe wymienione osoby niedopełnienia obowiązków. Sędzia zawieszony w czynnościach służbowych nie może wykonywać swoich obowiązków, w których zakres wchodzi niewątpliwie orzekanie w sprawach” – zaznacza sędzia Majchrowski.

Pozostałym sędziom Majchrowski zarzucił dopuszczenie się orzekania z zawieszonym sędzią. „Nie mam przy tym informacji, aby osoby te w jakikolwiek sposób podejmowały działania mające na celu zapobieganie tychże spraw w tym składzie” – argumentowa Majchrowski. Jego zdaniem może spowodować to szkody dla stron.

W konsekwencji sędzia Majchrowski uważa za zasadne rozważenie wszczęcia postępowania karnego w tej sprawie.

Zobacz także: Zjazd sędziów „Iustitii” w Gdańsku z politykami i KOD-em. „Maski opadły”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej